Sukces uczniów ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim w konkursie „Lubelskie smaki”

ImageDo udziału w tegorocznej XII edycji konkursu „Lubelskie smaki”, który odbył się 19 czerwca na Zamku Lubelskim zakwalifikowały się aż trzy dwuosobowe zespoły uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim: Paulina Zdziennicka i Paweł Jabłoński (kl. III tfg), Klaudia Burczaniuk i Iwona Hukaluk (kl. II tg) oraz Natalia Siwczuk i Maciej Strzelczyk (kl. II tg). Organizatorem konkursu „Lubelskie Smaki 2015" jest Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a partnerem merytorycznym Stowarzyszenie Euro-Toques Polska. Głównym celem konkursu jest promocja kuchni regionu lubelskiego poprzez niezwykłe, a często zapomniane potrawy i smaki.
Uczniowie w ciągu 90 minut musieli przygotować po 6 porcji przystawki oraz dania głównego, opartych na produktach regionalnej kuchni: wątróbce drobiowej, serze białym i truskawkach oraz pstrągu, kapuście białej i boczniakach. Ich kulinarne efekty oceniało profesjonalne jury w składzie: dr Josef Sadkiewicz – Euro-Toques Polska, Artur Świeżewski – Klub Szefów Kuchni, Kevin J. Aiston – autor książki „Kevin sam w… kuchni", Ivo Violante – Restauracja IVO (uczestnik programu Top Chef), Adam Kowalewski – Euro-Toques Polska, finalista I edycji Top Chef.

Lubelskie smaki 

Uczniowie ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim przygotowali: wątróbkę drobiową  w szynce szwarcwaldzkiej z musem serowo-truskawkowym, baton z pstrąga z salsą z kapusty, boczniaków i pomidorów, wyborną wątróbkę drobiowa z białym serem czereśniowym  pod truskawkową pierzynką,  „Przysmak Lipińskiego z Pstrąga”-filet z pstrąga w orzechach na modrej kapuście z kminkiem, blanszowaną komosą i grillowanymi boczniakami, grillowaną wątróbkę drobiową z nutą SERdeczności oraz gołąbki z Doliny Tyśmienicy. Za przygotowanie tych popisowych dań wszystkie trzy drużyny zajęły miejsca na podium: drugie, trzecie i czwarte miejsce. Uczniów do konkursu przygotowywali nauczyciele praktycznej nauki zawodu: Agnieszka Śledź i Jacek Michalak.
Lubelskie smaki Więcej kliknij tutaj