Spotkanie z Marią Brzezińską

Image25 marca 2010 roku klasa 2la wzięła udział w spotkaniu z Marią Brzezińską- dziennikarką Radia Lublin, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim.
Pani Maria Brzezińska jest dziennikarką Radia Lublin SA (od 1972 r.), autorką audycji literackich, reportaży, adaptacji i reżyser słuchowisk. Wielokrotnie nagradzano ją w lokalnych konkursach na najlepsze audycje artystyczne .Jest laureatką  Festiwalu „Dwa Teatry”. Otrzymała  nagroda za reżyserię (ex aequo z Eugeniuszem Rudnikiem) radiowej ballady Przyjaciółki z Żelaznej ulicy (Sopot 2002); nagrodę za scenariusz będący adaptacją- słuchowisko Lekki wieżowiec (Sopot 2003); słuchowisko reprezentowało Polskie Radio na Festiwalu Prix Italia 2003. Trzepot– słuchowisko wg poematu Dzikie gęsi Jacka Trznadla, w jej adaptacji i reżyserii, otrzymało rekomendację na V Festiwalu „Dwa Teatry –  Sopot 2005”. Festiwal „Dwa Teatry – 2006” przyniósł jej nagrodę za adaptację literacką słuchowiska poetyckiego Treny dla Amelii.

 

Pani M. Brzezińska opowiedziała młodzieży o pracy dziennikarza radiowego (powinien mieć między innymi dobry słuch muzyczny) i zaprezentowała nagranie z „wpadkami” radiowców na antenie.
W drugiej części warsztatów dziennikarka przedstawiła audycję autorską „Księga pamięci Chełma”. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień Żydów- mieszkańców Chełma a dotyczył   rodzinnego miasta, holocaustu i utraconej bezpowrotnie prywatnej ojczyzny. Najbardziej poruszyła słuchaczy historia dwunastoletniego chłopca, zmuszonego przez hitlerowca do prowadzenia motocykla. Dziecko odmroziło sobie ręce i lekarze musieli mu je amputować.
„Księga pamięci Chełma”opowiada nie tylko tragiczne historie wojenne, ale też przybliża realia życia codziennego w małym sztetl, kulturę żydowską, tradycyjną muzykę klezmerską i uczy szacunku dla innych kultur i religii.

Autorka przeczytała też wybrane wiersze ze swojego tomiku poetyckiego „Poproszę wróbla”:

 

„Piach”

„Stary mężczyzna opowiada życie
Jakby ciągnął wóz znaną drogą
przez las (…)

Piach wkręca się w piasty
Skrzypią, kaszla, pociągają nosem
Konie zwalniają
Błażej, najlepszy gospodarz, zmarł
Przypadkowo przy młocarni
Ojciec też młodo, na stawy, a tak naprawdę
Na serce, życie miał za bardzo rozbudowane

Trochę z górki, wóz się toczy, południe
Kolebanie usypia
Jak pacierz (…)

Szarpnięcie
Pachnie kawa na dziewiątym piętrze
Ręce w gruzłach jak związane lejce”

Uczniowie mieli okazję posłuchać osoby, która posługuje się piękną polszczyzną, ma nienaganną dykcję i porusza w poezji i audycjach ważne problemy egzystencjalne.

 

mt_gallery:Spotkanie z Marią Brzezińską

Więcej kliknij tutaj