Młodzież ZSP w Świerku

Image26 listopada 2010 grupa fizyczno-chemiczna składajaca się z 24 uczniów ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim wraz z opiekunami mgr Anetą Kondraciuk i mgr Piotrem Mackiewiczem uczestniczyło w wycieczce edukacyjnej  w Instytucie Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku. Wycieczka ta była nietypową  lekcją fizyki opartą na niesamowitej opowieści pani Ewy Droste o różnych rodzajach promieniowania i ich wykorzystaniu. Następnym etapem było zwiedzanie reaktora badawczego MARIA, który jest obecnie jedynym czynnym  reaktorem jądrowym w Polsce.

 

Reaktor MARIA eksploatowany był od grudnia 1974 roku w Instytucie Badań Jądrowych, a następnie od 1983 roku w Instytucie Energii Atomowej w Świerku, z przerwą na modernizację w latach 1985-93, przy czym w latach 1999-2002 przechodził proces konwersji z paliwa o wzbogaceniu 80% na paliwo o wzbogaceniu 36%. Paliwo reaktora umieszczone jest w oddzielnych kanałach rozmieszczonych w matrycy berylowej i chłodzonych wodą. Reaktor MARIA wykorzystywany jest do napromieniowywania materiałów tarczowych służących do produkcji preparatów promieniotwórczych, do badań fizycznych z użyciem kanałów poziomych.
Na koniec mała ciekawostka. W Instytucie tym pracuje Pan Sławomir Wronka, dziś poważany fizyk, twórca detektora do prześwietlania obiektów przemysłowych, w młodości pokazał, że jego talenty nie sprowadzają się tylko do przedmiotów ścisłych. Zagrał w dzieciństwie rolę Adasia Niezgódki –  ucznia Akademii Pana Kleksa.

mt_gallery:Młodzeż ZSP wŚwierku. Foto:A.Kondraciuk 

Więcej kliknij tutaj