Młodzi kucharze z ZSP kolejny raz na najwyższym podium

ImageDnia 12.09.2009 r. odbył się w Lublinie Konkurs „Smaki Lubelszczyzny 2009” pod hasłem „Potrawy Kuchni Jagiellonów” organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku oraz Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników Regionu Lubelskiego. W konkursie udział wzięło wiele restauracji i 19 szkół z województwa lubelskiego w tym Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Radzynia Podlaskiego.

 

Dyplom za zajęcie I m-caNagroda w konkursie 

{youtube}9pWEIee8xsg{/youtube} 

 

W skład Kapituły Konkursu wchodziło 12 osób w tym autorytety w dziedzinie sztuki Kulinarnej Piotr Bikont i Robert Makłowicz. Nasza szkoła przygotowała potrawę „Gęś z koroną z jabłkami, konfiturą z jarzębiny, kapustą kwaszoną na słodko i grochem przecieranym ze skwarkami”. Dekoracje stanowiły zioła oraz kwiaty jadalne stokrotki i nagietki.Image
Kapituła Konkursu już na początku stwierdziła, że potrawa jest bardzo ambitna i rewelacyjnie przyotowana z wykorzystaniem przypraw, które królowały w kuchni za czasów Jagiellonów, takich jak imbir, rodzynki, goździki, migdały, kminek, sól, pieprz.
Około godziny 15.30 nastąpiło podsumowanie konkursu w trakcie, którego przewodniczący Pan Piotr Bikont ogłosił, że I miejsce jednogłośnie zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Radzynia Podlaskiego. Po ogłoszeniu wyników nastąpiły gratulacje od Marszałka Województwa Lubelskiego i Kapituły Konkursu (były łzy wzruszenia laureatów). Następnie na Placu Po Farze Pan Marszałek Krzysztof Grabczuk zaprosił zgromadzonych gości na poczęstunek tortem a’la Potocka, przygotowanym przez uczniów ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, który wygrał konkurs „Smaki Lubelszczyzny” w 2008 roku.
Szkołę reprezentowali uczniowie z klasy trzeciej technikum gastronomicznego: Justyna Jara i Kamil Kępa oraz nauczycielki Pani Małgorzata Tokarska i Pani Małgorzata Jakubiuk.

Galeria zdjęć z Konkursu

Więcej kliknij tutaj