Kryminał retro

ImageMarcin Wroński, autor poczytnych  kryminałów, spotkał się 04 października 2013 r.  z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim (ul. Jana Pawła II 2)  Wydarzenie odbyło  się w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki finansowanego przez Instytut Książki.Marcin Wroński związany jest z Lublinem i tu osadził akcję serii kryminałów retro z komisarzem Maciejewskim w roli głównej: „Morderstwo  pod cenzurą„, „Kino Venus”, „ A na imię jej będzie Aniela",”Skrzydlata trumna”, „Pogrom w przyszły wtorek”

Skrzydlata trumna M. Wrońskiego została uznana przez jurorów  Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu za jedną z siedmiu najlepszych polskich powieści kryminalnych wydanych w 2012 roku i została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Podczas spotkania z czytelnikami Marcin Wroński opowiadał o warsztacie pisarskim, drodze twórczej i planach na przyszłość.Akcja powieści kryminalnych osadzona jest w realiachh Lublina przedwojennego i powojennego( „„Pogrom w przyszły wtorek”).Autor skrupulatnie bada materiały archiwalne i na ich podstawie odtwarza topografię miasta wraz ze wszystkimi szczegółami . Ten etap pracy uważa z niezwykle pasjonujący- odkrywa tajemnice miasta, czyta  stare gazety , robi zdjęcia miejsc, w których ma się rozgrywać akcja utworu. Marcin Wroński. Foto:J.Bilska
Zainteresowanie przedwojennym Lublinem zaczęło się jeszcze w okresie studenckim. Wroński zbierał materiały do pracy magisterskiej o życiu literackim w Lublinie w  latach 30 -tych. Szybko spostrzegł, że znacznie ciekawsze są  ogłoszenia drobne i kroniki kryminalne.Zaczął studiować ceny produktów, repertuar kin, przepisy drogowe, prognozy pogody- detale, które w powieści kryminalnej odgrywaja ogromną rolę, wszak kryminał polega na detalu.
Wiedzę o realich życia codziennego w Lublinie  wykorzystuje sukcesywnie  w swoich powieściach.
Za  budowanie wizerunku miasta w 2009 roku regionalne media przyznały autorowi honorowy tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi (Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej), a w 2012 roku, podczas uroczystej premiery „Skrzydlatej trumny,” otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublina.
Siódmy retrokryminał z komisarzem Maciejewskim  w roli głównej będzie rozgrywał się w Zamościu. Autor odwiedził  już miasto, by dokonać wstępnej wizji loklnej. Akcję  planowanego zbioru opowiadań  chce  natomiast umieścić  w  małych miastach województwa lubelskiego. Pan Marcin Wroński  bierze pod uwagę możliwość  osadzenia  akcji jednego z nich w przedwojennym Radzyniu. Trzymajmy kciuki za ten pomysł. Więcej kliknij tutaj