Wywiad z przedsiębiorcą, Panią Marleną Mańko

ImageWywiad z przedsiębiorcą, Panią Marleną Mańko- właścicielem salonu fryzjerskiego Kairos:

Skąd narodził się pomysł na założenie własnej działalności gospodarczej?
Postanowiłam spróbować sił na swoim w momencie dość trudnym dla mnie. Nie miałam wyboru, ponieważ był to czas dużego bezrobocia , moje małe doświadczenie zawodowe było na moją niekorzyść. Postanowiłam zorganizować sobie sama miejsce pracy.
Jakie były początki prowadzenia przez Panią własnej firmy?
Były bardzo trudne. Brakowało mi wiedzy na temat prowadzenia jakiejkolwiek działalności, prawa podatkowego, prowadzenia księgowości. Okazało się, że nie wystarczy tylko dobrze strzyc włosy, aby zakład prosperował.
A dlaczego akurat w tej branży? Czy prowadzenie firmy tej branży uważa Pani za strzał w dziesiątkę?
To branża, w której czułam się najlepiej, chciałam wykonywać  świadomie wybrany zawód.
Kiedy założyła Pani swój interes i skąd Pani pozyskała zasoby niezbędne do uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej?
W 2000 roku z własnych, wtedy mizernych środków.
Pani zdaniem, kim jest przedsiębiorca i jakie powinien mieć predyspozycje, cechy charakteru, osobowości, wiedzę i umiejętności żeby odnieść sukces w biznesie?
Jak sama nazwa wskazuje musi to być człowiek przedsiębiorczy, gotowy do podejmowania czasem szybkich decyzji. Bardzo przydaje się umiejętność przewidywania potrzeb rynku, zarządzania zespołem, a także umiejętności marketingowe.
Jakie cechy charakteru, umiejętności, zdolności wykorzystuje Pani w swoim biznesie?
Otwartość, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, dokładność, kreatywność.

Czy spotkała się Pani ze stwierdzeniem, że przedsiębiorca pracuje zawodowo 24 godziny na dobę? Ile jest w tym prawdy?
To bardzo prawdziwe stwierdzenie. Często zamiast smacznie spać w nocy, planuję kolejne działania.
Które z Pani cech i umiejętności przyczyniły się do rozwoju Pani firmy?
Firma rozwija się w swoim tempie, pracuje na to cały zespół. Ja staram się podnosić nasze kwalifikacje, dać pracownikom dostęp do wszelkich możliwych środków abyśmy byli konkurencyjni.
Jaki styl kierowania ludźmi Pani preferuje?
Stawiam na dialog i jasne zasady.
Jakie cechy, predyspozycje, umiejętności powinien posiadać kandydat do pracy którego byłaby Pani gotowa zatrudnić na stanowisku w swojej firmie, gdyby była taka potrzeba?
Gotowość do pracy, systematyczność, punktualność, komunikatywność, chęć do rozwijania się, zaangażowanie w rozwijanie firmy. Więcej mogę powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej.
Kim są klienci Pani firmy?  
To jest zróżnicowana klientela. Przeważnie zadbane i wymagające  kobiety.
Czy jeżeli klient przyszedłby do Pani z nietypowym zamówieniem zrealizowałaby je Pani?
Jestem otwarta, lubię nowe wyzwania…
Jakie trudności napotyka przedsiębiorca w trakcie prowadzenia swojej działalności?
Wysokie wymagania rynku, dość skomplikowana księgowość, duża konkurencja.
W jaki sposób Państwo ułatwia bądź utrudnia zostanie przedsiębiorcą?
Skomplikowana biurokracja, wysokie podatki. Plusem jest większy dostęp do środków unijnych oraz lepsze możliwości dokształcania i kształcenia zawodowego.
Czy planuje Pani w przyszłości otworzyć kolejne salony w tej samej branży?
To na razie plany i marzenia ,ale przyznam ,że mam pewien pomysł i będę chciała go realizować.
Czy współpracuje Pan z instytucjami publicznymi? Jeżeli to tak to z jakimi instytucjami i w jakim celu?
Współpracuję z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych, ponieważ widzę tu ogromny potencjał i możliwości oraz Izbą Rzemiosła, która zrzesza przedstawicieli mojej branży.
W ostatnich czasach dużo się słyszy o możliwościach rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w ramach programów pomocowych Unii Europejskiej. Czy planuje Pani wystąpienie o fundusze unijne na rozwój Pana firmy?
To bardzo dobry nurt. Środki pozyskane z UE pozwalają na szybszy start, dzięki nim młodzi przedsiębiorcy nie muszą ryzykować własnymi finansami. Jeśli będzie taka możliwość również będę starała się o środki z UE.
Jak ocenia Pan swoje możliwości w dotarciu do tych funduszy?
Zależy od projektu. Fundusze są dostępne.
Dlaczego biznes, a nie etat? Gdyby Pani miała taką możliwość, to wybrałaby Pani pracę na etacie, na cudzy rachunek? Czy to, co Pani robi dzisiaj?
Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy. Na swoim jest ogromna odpowiedzialność za funkcjonowanie całego biznesu, za zatrudnionych w nim ludzi. Na etacie jesteś częścią zespołu i masz określone obowiązki, pewien rodzaj spokoju. Z drugiej zaś strony własna działalność może dawać wiele satysfakcji i pewne poczucie niezależności. Pod warunkiem, że wszystko działa jak należy.
Jaka jest rada dla ludzi, którzy wahają się biznes czy etat?
Jeśli masz dobry pomysł i chęci – działaj, może właśnie w tej dziedzinie odniesiesz sukces. Jeśli dobrze czujesz się w zespole i lubisz stabilizację zostań na etacie.
Gdyby mogła Pani cofnąć czas co zmieniłaby Pani w prowadzeniu firmy?
Żałuję, że nie miałam od kogo uczyć się prowadzenia firmy. Byłabym znacznie dalej  gdybym nie musiała uczyć się metodą prób i błędów.
Czy uważa Pani, że przedsiębiorca powinien się doskonalić- inwestować w siebie ? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy wymaga to dużego nakładu pracy, czasu i środków ?
W każdy możliwy sposób. Kształcenie siebie i personelu, innowacje  to zawsze procentuje.
Dziękuję za rozmowę.
Więcej kliknij tutaj