Wystawa „Śladami Cyryla i Metodego” w Galerii Oranżeria

Image22 kwietnia 2015 r. klasa 2 tbm z wychowawczynią p. Agnieszką Gątarczyk zwiedziła w Galerii Oranżeria wystawę „Śladami Cyryla i Metodego od Moraw do Chorwacji”. Po ekspozycji oprowadzał i opowiadał kustosz wystawy p. Tomasz Pietrzela.  
Święci Cyryl i Metody byli misjonarzami chrystianizującymi w IX w. Słowian. Św. Cyrylemu  przypisuje się stworzenie najstarszego języka Słowian – GŁAGOLICY, który stał się alfabetem dla języka staro-cerkiewno – słowiańskiego. Język ten następnie przybrał formę CYRYLICY. Oryginalna głagolica zachowała się na kamiennych zabytkach na niewielkim obszarze Chorwacji.

Na wystawie można zobaczyć wiele ikon przedstawiających św. Cyryla i Metodego oraz zdjęć i opisów z najciekawszych historycznie i turystycznie miejsc w Chorwacji.
Najciekawszą informacją z tego wydarzenia jest jednak ta, że nasza królowa, św. Jadwiga, żona Władysława Jagiełły, czyniła starania o wprowadzenie do obrządku liturgicznego głagolicy, ponieważ język ten był zrozumiały dla wszystkich Słowian, a więc i dla Polaków, w przeciwieństwie do łaciny. Królowa ufundowała nawet klasztor w Krakowie na Kleparzu, w którym przez 100 lat nabożeństwa odprawiano w tym języku.
Wystawę można zwiedzać do 30 kwietnia! Polecamy.

mt_gallery:Wystawa "Śladami Cyryla i Metodego" w Galerii Oranżeria 

Więcej kliknij tutaj