Dzień Technik Satelitarnych

Image18 kwietnia 2011 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim zorganizowany został z inicjatywy posła na Sejm RP Tadeusza Sławeckiego – wiceprzewodniczącego Zespołu Parlamentarnego ds. Przestrzeni Kosmicznej przy współudziale Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Dzień Technik Satelitarnych. Jego celem było przybliżanie i upowszechnianie  wiedzy o technikach satelitarnych, korzyściach płynących z ich stosowania oraz działalności kosmicznej w ogóle. Blisko 1000 uczestników miało okazję zobaczyć pierwszego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL, który zostanie umieszczony na orbicie do marca 2013 r.Tadeusz Sławecki - poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Przestrzeni Kosmicznej oraz Zdzisław Janus - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim Instrumenty na jego pokładzie będa badać najjaśniejsze gwiazdy naszej Galaktyki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prezentacja pojazdu, który może eksplorować Księżyc oraz Chomika – penetratora geologicznego, kóry weźmie udział w rosyjskiej misji kosmicznej Fobos-Grunt, której celem będzie dostarczenie na Ziemię próbki materiału z powierzchni Fobosa – satelity Marsa. Zaprezentowany został również GMES, czyli Globalny Monitoring Środowiska i Bezpieczeństwa – wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowana w celu zapewnienia Unii Europejskiej niezależności operacyjnej w dziedzinie obserwacji Ziemi

 

 

Dr Krzysztof ZiołkowskiPo prawej stronie prof. dr hab. Zbigniew KłosNa dniu Technik Satelitarnych obecni byli również prof. dr hab. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych (z-ca przewodniczącego Polskiej Akademii Nauk) oraz dr Krzysztof Ziołkowski – komentator zjawisk i wydarzeń astronomicznych w radiu i telewizji (uczestniczył w pracach, które doprowadziły do utworzenia w 1976 r. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk).

 

GALERIA ZDJĘĆ

Więcej kliknij tutaj