W obronie praw człowieka

ImageDnia ósmego grudnia klasa II la  wraz z wychowawczynią, panią Jolantą Bilską ,udała się do Biblioteki Pedagogicznej w Radzyniu Podlaskim  Zaciekawieni akcją o nazwie Maraton Pisania Listów Amnesty International, ruszyliśmy na pomoc światu. Pan Adam Borowik, koordynator akcji, bardzo szczegółowo przybliżył nam zasady tego ogólnoświatowego ruchu. Amnesty International  skupia członków ze 150 krajów świata , w Polsce działa  od 1990 roku. Angażuje się w walkę w obronie praw człowieka .Maraton pisania listów w obronie więźniów sumienia to pomysł polski. Akcja  odbywa się co roku w grudniu. Każdy z uczestników miał za zadanie napisać ręcznie co najmniej jeden list skierowany do władz danego kraju, działających niezgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Byliśmy niezmiernie poruszeni czytając historię Jemenki skazanej na śmierć, więźnia sumienia z Turcji, czy niewiele od nas starszego chłopca z Kamerunu znajdującego się w więzieniu za samo podejrzenie o homoseksualizm.

Niektórzy uczniowie, zachęceni filmikiem o kuli, która nie jest w stanie przebić się przez tysiące listów, by zabić człowieka napisali nawet po kilka egzemplarzy. Była to druga taka akcja w Radzyniu Podlaskim. Mamy nadzieję, iż nie ostatnia. Listy te zwracają uwagę społeczeństwa na, wydawałoby się, odległe problemy oraz mają na celu zmianę świata na bardziej sprawiedliwy. Mamy nadzieję, że nasze starania przyniosą pozytywne efekty.

mt_gallery:W obronie praw człowieka. 

Więcej kliknij tutaj