Międzynarodowe obchody 200. rocznicy śmierci Berka Joselewicza

Image05 mają 2009  w Kocku odbyły się uroczystości upamiętniające 200. rocznicę śmierci pułkownika Berka Joselewicza- uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i  żołnierza Legionów Polskich. Jako dowódca polskiego oddziału walczył  między innymi pod Hohenlinden, Austerlitz i za zasługi wojenne został odznaczony orderem Virtuti Militari i  Legią Honorową. W armii Księstwa Warszawskiego dowodził szwadronem. Zginął podczas potyczki z Austriakami pod Kockiem dn.05 maja 1809 roku. Pochowany został za miastem, przy drodze Kock – Białobrzegi. Jest bohaterem trzech narodów: polskiego, żydowskiego i francuskiego.

Uroczystości rozpoczęły się przy mogile Berka Joselewicza o godzinie 12.00 odegraniem hymnów francuskiego i polskiego. Organizatorzy obchodów –
ambasador Francji Francois Barry Delongchamp i burmistrz Kocka Tomasz Futera powitali licznie zgromadzonych gości:przedstawicieli rządu, świata nauki, władz wojewódzkich, duchownych katolickich i żydowskich, kombatantów, młodzież i mieszkańców regionu. Rabini odśpiewali psalmy a duchowny katolicki odmówił modlitwę w intencji zmarłego. Delegacje złożyły kwiaty na mogile.
Następnie uczestnicy uroczystości przejechali do pałacu Jabłonowskich, gdzie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursów o Berku Joselewiczu. Zaprezentowano okolicznościowe wydawnictwo”Historyczne związki pułkownika Berka Joselewicza z Kockiem”.Autor publikacji, profesor Henryk Mierzwiński podpisywał książki i życzliwie gawędził z uczestnikami uroczystości. Muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej  w Radzyniu zaprezentowali piękne utwory na skrzypce i akordeon. Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono zebranych na degustację potraw kuchni polskiej i francuskiej. Były  rozmowy, wspomnienia, prezentacje.
Organizatorom należą się wyrazy uznania. Międzynarodowe obchody 200 rocznicy śmierci Berka Joselewicza  zapiszą się w historii naszego regionu jako wydarzenie ciekawe, potrzebne i udane organizacyjnie.

mt_gallery:Międzynarodowe obchody 200. rocznicy śmierci Berka Joselewicza. Foto: J.Bilska 

Więcej kliknij tutaj