W zawodzie technik elektryk wyodrębniono dwie kwalifikacje:
• ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.
• ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik elektryk będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) wykonywanie i uruchamianie instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
2) montowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej;
3) wykonywanie konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
4) eksploatowanie instalacji elektrycznych;
5) eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych.
Zgodnie z publikowanymi wynikami analiz i prognoz w zdecydowanej większości powiatów naszego kraju występuje deficyt poszukujących pracy w zawodzie technik elektryk, tzn. że nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców na elektryków jest duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.
Technicy elektrycy znajdują zatrudnienie w energetyce, przemyśle, budownictwie, motoryzacji, handlu, firmach zajmujących się pomiarami elektrycznymi itd.
Kompetencje techników elektryków częściowo wkraczają w dziedziny pokrewne, tj. elektronikę, energetykę zawodową, odnawialne źródła energii, automatykę i robotykę, a także urządzenia dźwigowe, co poszerza możliwości znalezienia zatrudnienia.
Powszechność elektryczności we współczesnej cywilizacji oraz ciągłe zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną związane z ciągłym podwyższaniem się poziomu życia ludzi utwierdza w przekonaniu, że zawód technika elektryka to jeden z lepszych i potrzebnych zawodów.
Absolwenci techników elektrycznych mogą kontynuować naukę na uczelniach wyższych, w wiedza i umiejętności zdobyte w czasie nauki w technikum okazują się szczególnie przydatne podczas studiów na kierunkach technicznych, w tym elektrycznych.
Nauka w szkole trwa 5 lat.