Historia Szkoły

 

W 1984 roku stanowisko dyrektora szkoły objął mgr inż. Zdzisław Janus. Wicedyrektorami byli mgr Mieczysław Zając i mgr Wincenty Molicki. W 1988 roku w szkole pojawiły się pierwsze komputery i zaczęła powstawać pracownia informatyki. Wówczas placówka miała już dobrze urządzony gabinet rysunku, fizyki, technologii, materiałoznawstwa, pomiarów i pasowań, pracownię techniczną. Warsztaty szkolne prowadziły nie tylko naukę wielu zawodów pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, ale również przynosiły dochód szkole poprzez wykonywanie usług dla mieszkańców miasta i okolicy.
W 1988 r. na międzynarodowej Wystawie Twórczości Technicznej Młodzieży w Pradze medal otrzymała praca dyplomowa ucznia Romana Kowalika, której promotorem był dyrektor inż. Zdzisław Janus. 1 września 1988 r. utworzono Technikum Rolnicze dla pracujących  (wieczorowe) na podbudowie zasadniczej szkoły rolniczej w Radzyniu. Szkoła ta stanowiła filię Zespołu Szkół Rolniczych w Jabłoniu.

Po odzyskaniu suwerenności nasza szkoła również weszła na tor demokratycznych przemian i gospodarki wolnorynkowej. Jako szkoła zawodowa odczuła kryzys gospodarczy związany z prywatyzacją, upadkiem wielkich zakładów przemysłowych i spadkiem zainteresowania kształceniem zawodowym. Dyrektor szkoły rozpoczęł starania, i czyni je nadal, by dostosować ofertę szkoły do wymagań rynku. W 1992 r. uroczyście uczczono pamięć uczniów – żołnierzy z Oddziału Armii Krajowej – Powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki”. 20 czerwca na murach Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 uroczystego osłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: inż. Stanisław Mańkowski, dyrektor Szkoły Rzemieślniczej w latach 1942 – 45, inż. Zdzisław Janus, dyrektor szkoły oraz dr Jan Trokowicz, ps. „Lech”, były zastępca dowódcy AK POS „Jerzyki”. Fundatorami tablicy byli Komitet Rodzicielski oraz Stowarzyszenie Żołnierzy AK POS „Jerzyki”. Druga tablica poświęcona „Jerzykom” tego samego dnia została odsłonięta i poświęcona w kościele pw. Św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim. W asyście proboszcza ks. dziekana Zbigniewa Chabra aktu tego dokonali: kpt. Leon Sołtysiak, ps. „Grom”, były komendant Obwodu Armii Krajowej i Inspektoratu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Radzyń Podlaski, kpt. Karol Lachowski, ps. „Stef”, były dowódca Oddziału AK POS „Jerzyki”. Tablicę ufundowali współtowarzysze walk, a wykonały warsztaty szkolne przy pomocy  ppor. Konstantego Jóźwika, ps. „Orlik”.

W 1996 r. na wniosek Komendanta Regionalnego Ochotniczych Hufców Pracy w Lublinie utworzono klasy zawodowe w Zasadniczej Szkole dla Dorosłych w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Maryninie, obecnie w Radzyniu Podlaskim, w zawodach stolarz, technolog robót wykończeniowych w budownictwie z
możliwością kształcenia w innych zawodach (wikliniarz, kowal, ogrodnik, kucharz małej gastronomii). W 1999 r.,  w wyniku reformy administracyjnej, tzw. organem prowadzącym Zespół Szkół Zawodowych Nr 1, stał się samorządowy Powiat Radzyński, od którego kondycji finansowej uzależniony ostał rozwój szkoły. 

1 września 2000 r. w ramach zbiorczego zakładu szkolnego ZSZ Nr 1 utworzono Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Technikum Samochodowe, Policealne Studium Zawodowe (dla młodzieży i dorosłych, w formie stacjonarnej i zaocznej), a 1 września 2002 r. utworzono 4-letnią publiczną szkołę ponadgimnazjalną dla młodzieży Technikum Gastronomiczne. Rok 2001 przyniósł szkołom średnim ogromne zmiany związane z reformą oświaty. 1 września tego roku w szkole nie odbył się nabór do klas pierwszych, ponieważ uczniowie zasilili klasy trzecie gimnazjum. W szkołach średnich w 2002 r. 5-letnie technika przekształcono w 4-letnie, 4-letnie licea w 3-letnie oraz 3-letnie szkoły zawodowe w 2-letnie. Wtedy też, wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży nie upatrującej przyszłości w konkretnym zawodzie, utworzono 3-letnie II Liceum Ogólnokształcące.

4 marca 2002 r. szkoła zmieniała siedzibę. Z ciasnych i niewygodnych pomieszczeń na Armii Krajowej 2 przeniosła się do wybudowanego pierwszego segmentu gmachu przy ulicy Sikorskiego 15. W starym budynku nauka niemal od początku odbywała się na dwie zmiany. Teraz wreszcie uczniowie, szczególnie dojeżdżający z odległych miejscowości, mogli cieszyć się z wcześniejszego kończenia zajęć. Nauka jeszcze przez pewien czas odbywała się w dwóch budynkach, co powodowało, że nauczyciele byli zmuszeni przemieszczać się w ciągu dnia, czasami kilkakrotnie, na zajęcia z jednego budynku do drugiego. Stan ten trwał do zakończenia prac budowlanych i oddania do użytku drugiego skrzydła budynku, co nastąpiło 4 września 2004 r. Od 1 września 2002 r. nasza szkoła nosi nazwę Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. 1 września 2005 r. w technikum wdrożono nowy kierunek kształcenia: technik informatyk oraz w nowo utworzonej Policealnej Szkole Techniki i Ekonomii zawody: technik prac biurowych i technik informatyk.

W okresie od 1 października 2002 r. do 30 września 2005 r. w naszej szkole mieścił się oddział zamiejscowy Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prowadząc studia na kierunku informatyka. W budynku szkoły kadra profesorska i studenci mieli do dyspozycji 5 pracowni informatycznych z nowoczesnym sprzętem, 30 rodzajów oprogramowania, 5 łączy internetowych „neostrada” o szybkości  transmisji 1 MB – 4 MB i urządzenia peryferyjne: 29 drukarek, kamery komputerowe, skanery, itp. Wszystkie sale lekcyjne w szkole były włączone w sieć LAN. 22 lutego 2005 r. Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych złożyli wspólny wniosek do Zarządu Powiatu w Radzyniu Podlaskim o nadanie szkole imienia Jana Pawła II. Uchwałą Nr XXXVIIII/2999/2006 Rady Powiatu z dnia 11 lipca 2006 r. Rada Powiatu w Radzyniu Podlaskim nadała szkole imię Jana Pawła II, a Rada Rodziców i liczni sponsorzy ufundowali nowy sztandar.
Uroczystości nadania imienia towarzyszyła bogata oprawa. Mszę Świętą w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy koncelebrowali Jego Ekscelencja Ks. Bp Zbigniew Kiernikowski w asyście ks. prałata Henryka Hołoweńko, proboszcza parafii MBNP i  ks. dziekana Kazimierza Musieja, proboszcza parafii Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. W czasie uroczystej Mszy św. Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia nowego sztandaru szkoły, a uwieńczeniem uroczystości było posadzenie przy boisku szkolnym dębów Trzeciego Tysiąclecia zadedykowanych wybitnym osobistościom: Papieżowi Janowi Pawłowi II, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i ks. prof. Stanisławowi Kamińskiemu, urodzonemu w Radzyniu Podlaskim. 
Szkoła realizuje w pracy dydaktyczno wychowawczej wartości przekazane nam przez Ojca Świętego Jana Pawła II, nie tylko w czasie zajęć wychowawczych czy religii, ale też organizując wiele poważnych imprez, z którymi wychodzi do środowiska lokalnego. Nasza placówka wciąż rozwija się tworząc możliwość kształcenia w nowych zawodach. 1 września 2008 r. powstały nowe kierunki – technik hotelarstwa i operator obrabiarek skrawających w zasadniczej
szkole zawodowej. Rozwija się też infrastruktura. 1 grudnia 2007 r. została oddana do użytku, wybudowana ze środków Unii Europejskiej w ramach ZPORR, hala sportowo – widowiskowa. Liderem tego projektu był Powiat Radzyński a najważniejszym partnerem Miasto Radzyń Podlaski.  Z „Powiatowego kompleksu sportowo – rekreacyjnego” korzysta nasza młodzież w ramach zajęć wychowania fizycznego oraz dzieci i młodzież w ramach Międzyszkolnego Klubu Technik – Orion, działającego przy szkole, w różnych sekcjach sportowych takich jak: piłka siatkowa, koszykówka, piłka ręczna, judo, lekkoatletyka. Szkolny Klub Sportowy „Technik” przy ZSZ Nr 1 został wpisany do ewidencji Uczniowskich Klubów Sportowych Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej pod nr 71 już 26 stycznia 1998 r. Zrzesza on uczniów naszej szkoły, z innych szkół miejskich, rodziców, nauczycieli i  sympatyków z terenu całego powiatu. Mieszkańcy miasta i okolic mają możliwość oglądania wielu imprez rozrywkowych

Korzystając z nowych możliwości organ prowadzący na wniosek dyrekcji 1 września 2006 r. otworzył w  II Liceum Ogólnokształcącym klasę sportową specjalizującą się w dwóch dyscyplinach, tj. piłka nożna i lekkoatletyka, a od 1 września 2008 r. utworzono klasę sportową o specjalności piłka siatkowa.
11 sierpnia 2009 r. została zawarta umowa między Powiatem Radzyńskim a Klubem Sportowym LKS „Orlęta Spomlek” dotycząca współpracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Klubem. Współpraca dotyczy pomocy szkoleniowej polegającej na uczestniczeniu uczniów szkoły w rozgrywkach sportowych organizowanych przez Klub. Klub w miarę potrzeby nieodpłatnie udostępnia boiska sportowe i urządzenia odnowy biologicznej oraz zapewnia fachową opiekę rehabilitanta uczniom szkoły. Szkoła w okresie zimy i jesieni udostępnia Klubowi halę sportową dla części grup szkoleniowych.
W styczniu 2010 r. Warsztaty Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II rozpoczęły nowy rodzaj kształcenia i zostały wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzących Ośrodek Szkolenia Kierowców.
Obecnie, czyli na dzień 1 września 2010 r.,  kadrę kierowniczą szkoły stanowią:
mgr inż. Zdzisław Janus – dyrektor
mgr inż. Wiesław Królczyk – wicedyrektor
mgr Barbara Zaniewicz – wicedyrektor
dr Grażyna Dzida – wicedyrektor
Aleksander Osik – kierownik warsztatów szkolnych
mgr Marek Paszkowski – kierownik internatu
 
Przedstawione powyżej informacje nie wyczerpują w pełni historii naszej szkoły, a jedynie akcentują pewne wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości tej dalekiej i bliskiej.  Szczegółowe informacje o najnowszych dziejach szkoły na naszej stronie internetowej.

Szczegółowy wykaz nauczycieli pracujących w naszej szkole wkrótce.

Bibliografia:
Archiwum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II.
Księga Pamiątkowa Technikum Mechanicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Radzyniu Podlaskim.
Beata Topyłło, Dzieje Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Radzyniu Podlaskim, maszynopis pracy magisterskiej, Lublin 1997.
Jan Trokowicz, Koledzy z konspiracji. Powstańcze Oddziały Specjalne Jerzyki w Radzyniu Podlaskim 1942 – 1944, Radzyń Podlaski 2010.
Piotr Czepas, Katalog zabytków budownictwa przemysłowego w Polsce, T. VII, Województwo lubelskie,
Zeszyt 2, Powiat radzyński, Wyd. Muzeum Archeologiczne w Łodzi, Instytut Archeologii i Etnografii PAN, Warszawa – Łódź 2009.

 

Więcej kliknij tutaj