#CodeWeek2019

Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, będziemy świętować Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Na czym polega to świętowanie? Na świetnej zabawie, do której zapraszamy wszystkich, w każdym wieku.

Europejski Tydzień Kodowania to …

wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami i robotami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam się wydaje! Dlatego do wspólnej zabawy zapraszamy osoby w każdym wieku – od maluchów z przedszkoli, po członków klubów seniora. Dajemy słowo – wszyscy będziecie bawić się świetnie.  

Po co uczyć dzieci programowania?

Po co nam to programowanie? To nie tylko ścieżka kariery. To przede wszystkim nauka, która daje szansę na zdobycie uniwersalnych kompetencji – kluczowych nie tylko dla dzieciaków, ale i bardzo przydatnych w dorosłości. Wbrew popularnej opinii – programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale to przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Projektowanie prostych komputerowych algorytmów daje dzieciom (i wielu dorosłym) poczucie sprawczości oraz uczy zadaniowego podejścia do problemów. Praca w zespołach, czy szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić także kompetencje społeczne. Nie trzeba być matematycznym orłem, by być świetnym programistą.

#CodeWeek2019 w ZSP

7 października 2019 roku, podczas zajęć informatycznych  uczeń klasy drugiej technikum informatycznego Jakub Wołodko pasjonat programowania.  Swoją pasją do programowania chciał podzielić się i zarazić kolegów z klasy, ponieważ wierzy, że nauka programowania rozwija nie tylko umiejętności cyfrowe, ale – co ważniejsze – stymuluje rozwój logicznego myślenia. Celem zajęć było przekazanie wiedzy programowania stron oraz poszerzanie ich horyzontów oraz kreatywności związanej z tworzeniem stron internetowych. Poruszył między innymi takie tematy jak: semantyczne standardy HTML5 , CSS z elastycznym modelem pudełkowym (Flexbox) , podstawy JavaScript z składnią ecmascript6 lub es6 oraz pracę ze zdalnym repozytorium GitHub oraz deploy (upublicznienie do Internetu) aplikacji z użyciem GitHub pages.