Młodzież z klas humanistycznych II Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim z wizytą w Wojewódzkiej Bibliotece im.  Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

W dniu 14.09.2022 r. uczniowie z klas: 1lp oraz 3 la wraz z opiekunami panią Renatą Manowiec oraz Katarzyną Mackiewicz wybrali się z wizytą do Lublina. Celem wyjazdu było odwiedzenie  Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego. Młodzież wzięła udział w lekcji bibliotecznej, podczas której zaprezentowane zostały specjalne zbiory. Uczniowie wysłuchali wykładu Pani Katarzyny Podkowińskiej na temat starodruków. Okazała się ona prawdziwą pasjonatką, która w sposób barwny i ciekawy zaprezentowała nam rękopisy z autografami królów polskich m.in list Stanisława Augusta Poniatowskiego z prośbą o pożyczkę w oryginalnej kopercie z 1793 roku, czy też testament z 1710 roku sporządzony w Krasnymstawie. Podczas wykładu nie zabrakło akcentów związanych z Radzyniem Podlaskim i jego najbliższą okolicą. Młodzi ludzie mogli zapoznać się z treścią listu napisanego  w 1767 roku w Radzyniu Podlaskim przez Marię Potocką. Oglądali też akt lokacyjny wsi Biała z autografem króla Władysława IV Wazy datowany na rok 1640. Na koniec odbyli spacer po Bibliotece, podczas którego mogli poznać zasady korzystania z katalogów tradycyjnych i komputerowych oraz zobaczyć wypożyczalnie, czytelnie i inne pomieszczenia dostępne na co dzień jedynie pracownikom tej instytucji. Ważnym punktem wizyty uczniów w bibliotece była możliwość podziwiania kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzieło zostało sprowadzone, by uczcić  612. rocznicę wydarzenia.  Kopia ma ponad 4 metry wysokości i ponad 9 metrów szerokości. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z autorem  obrazu panem Ireneuszem Rolewskiem. Autor jest artystą malarzem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. O idei sprowadzenia kopii obrazu do Lublina i szczególnych warunkach prezentowania go opowiedział sam pomysłodawca – Dyrektor Biblioteki Pan Tadeusz Sławecki. Podczas spotkania z młodzieżą zarekomendował różne inicjatywy kulturalne, które podejmuje biblioteka i zaprosił do korzystania zarówno z bogatego księgozbioru, jak i do uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach o charakterze kulturalnym: konferencjach, spotkaniach z artystami i wystawach organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Po opuszczeniu biblioteki uczestnicy wycieczki udali się na spacer w kierunku starego miasta. Młodzież naszego liceum odwiedziła Centrum Spotkania Kultur, poznała historię miasta oraz najciekawsze miejsca.