Kolejne spotkanie w ramach projektu „Pasjonaci z ZSP”

„Wkręceni w historię” – rekonstrukcje historyczne jako żywa lekcja historii w ZSP

9 czerwca 2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II miała miejsce nietypowa lekcja historii. Poprowadził ją Mateusz Guz – uczeń klasy trzeciej technikum w zawodzie technik budownictwa, który podzielił się z koleżankami i kolegami swoim zamiłowaniem do historii, a szczególnie do rekonstrukcji historycznych. Jego przygoda, jak sam wspominał, zaczęła się w Radzyniu w 2009 r., gdy jako małe dziecko zobaczył rekonstrukcję walk o Radzyń Podlaski „Radzyń 1920 – Cisi Bohaterowie” a w niej prawdziwych żołnierzy i głośne odgłosy walki. Marzenie o uczestniczeniu w rekonstrukcjach doprecyzował podczas Defilady z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie, gdy na ulicy spotkał rekonstruktora w stroju żołnierza Księstwa Warszawskiego i zaczął z nim rozmawiać. Strój ten wydał mu się na tyle ciekawy i niezwykle elegancki, że już wówczas podjął decyzję, że jeżeli już ma być rekonstruktorem to chce nosić taki mundur. Od tej pory Mateusz gruntownie przygotowywał się do roli rekonstruktora w wybranej przez siebie wąskiej dziedzinie historii, czytał dużo książek, uczestniczył w warsztatach i samodzielnie gromadził elementy munduru oraz wyposażenia wojskowego. Dzisiaj ów przypadkowo spotkany człowiek w mundurze grenadiera wojsk Księstwa Warszawskiego  jest jego bardzo dobrym kolegą i obaj należą do 12 Pułku Piechoty Xsięstwa Warszawskiego. Pułk ten został powołany do służby dzięki zaakceptowanemu przez Napoleona projektowi gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w listopadzie 1806 roku w wielkopolskim Kościanie. Odznaczył się chwalebnym szlakiem bojowym. Nie zabrakło go w szturmie Tczewa, oblężeniu Gdańska,  w bitwie pod Frydlandem, Górą Kalwarią oraz Smoleńskiem, Borodino i Berezyną w 1812 r. Kres istnienia pułku nastąpił w pamiętnej Bitwie Narodów – w październiku 1813 r. pod Lipskiem, gdzie ostatnie kompanie żołnierzy podążyły za swym wodzem ks. Józefem Poniatowskim. Mateusz w lutym tego roku, zgromadziwszy wszystkie niezbędne elementy umundurowania i wyposażenia,  uczestniczył w pierwszej w swojej karierze rekonstrukcji.

W trakcie lekcji uczniowie mogli nie tylko posłuchać Mateusza i zobaczyć jego umundurowanie, ale również zadać mu pytania oraz przymierzyć mundur i dotknąć wyposażenia.   Prezentacja kolegi wzbudziła duże zainteresowanie i uznanie dla jego zainteresowań i poświęcenia z jakim realizuje swoje marzenia. Lekcja ta, poprowadzona z dużym sukcesem przez Mateusza Guza, wpisuje się w projekt „Pasjonaci z ZSP” realizowany przez naszą szkołę.

W dniach 17-18 czerwca 2022 r. Mateusz przeżył wielką przygodę na polach Waterloo uczestnicząc w rekonstrukcji ostatniej bitwy Napoleona. Gratulujemy Mateuszowi jego pasji i liczymy na takie wyjątkowe lekcje historii w jego wykonaniu w przyszłym roku szkolnym.

A. Gątarczyk, T. Filipiuk