Hotelowy Tydzień Ziemi w ZSP

Z okazji Światowego Dnia Ziemi w dniach 19 – 23 kwietnia 2021 roku zorganizowany został pierwszy Hotelowy Tydzień Ziemi. Akcja miała na celu promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za losy naszej planety. W akcji wzięły udział hotele z całej Polski, a także wiele firm, szkół i sympatyków hotelarstwa. Uczniowie Technikum hotelarskiego Zespołu Szkól Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim chętnie dołączali do akcji celebrując święto poprzez zasadzenie na terenie szkoły jabłoni, bardzo popularnego w Polsce drzewa. Zapraszamy do zapoznania się z jego historią, opracowaną przez uczennicę Technikum hotelarskiego Aleksandrę Mackiewicz.

Mało jest owoców, które byłyby tak często wspominane w literaturze, sztuce, czy codziennym życiu jak jabłka. Pojawiały się w niezliczonych historiach – w raju symbolizowały niemoralny uczynek, w rajskim ogrodzie Hesperyd były symbolem nieśmiertelności, a w mitologii greckiej jabłko z napisem: dla najpiękniejszej, rzucone przez boginię Eris, stało się symbolem niezgody. Legenda głosi, że gdyby jabłko nie spadło na głowę Izaaka Newtona, gdy ten leżał pod jabłonią, nie odkryłby grawitacji. Natomiast w Baśniach tysiąca i jednej nocy magiczne jabłko z Samarkandy, zdolne było wyleczyć wszystkie ludzkie choroby. Był to być może pierwowzór przysłowia z 1866 r., mówiącego że jedno jabłko dziennie utrzyma cię z dala od lekarza. Jabłka są najbardziej wyeksploatowanym owocem w dziejach. Bywały zarzewiem niezgody i wojny, przedmiotem pożądania, atrybutem władzy, bodźcem dla umysłów ścisłych i natchnieniem dla poetów.

Historycy nie są zgodni co do tego kto rozpoczął uprawę jabłoni. Wielu z ich wierzy, że byli to Rzymianie, którzy postanowili uprawiać jabłka i uczynili z nich soczyste, mięsiste i słodkie owoce. Inni historycy wierzą, że jabłka pochodzą z południowowschodniej Azji, z rejonu między Morzem Czarnym, a Kaspijskim. Inni sądzą, że jabłko pochodzi z Anatolii, historycznej tureckiej krainy, a ich powstanie datuje się na 6500 rok p.n.e. Co ciekawe, archeologowie znaleźli w Anglii skamieniały odcisk pestki jabłka pochodzący z epoki neolitycznej.

Analizy DNA wykazały, że dzikim przodkiem jabłoni był gatunek Malus Sieversii, uprawiany w Azji Środkowej na terenach dzisiejszego Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu oraz rejonu Xinjiang w Chinach. Drzewka te, choć liczą prawie 170 mln lat, wciąż rosną w kazachskich lasach, a swym wyglądem przypominają jabłonie domowe. Jabłonie te miały charakteryzować się kwaśnymi, małymi owocami, pniami o szerokości 2 metrów i wysokości do 30 metrów.

Na początku XVII wieku trafiły one do Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, a następnie do Afryki i wiek później nawet do Australii. Według kronik Jana Długosza uprawa jabłoni w Polsce rozpoczęła się w XII wieku, dzięki Cystersom. Cystersi szczepiąc dziczki leśnej jabłoni w swoich sadach, uzyskiwali coraz większe jabłka ogrodowe. Ojcowie docenili właściwości smakowe jak i zdrowotne jabłek i sprowadzili je do naszego kraju z Europy Zachodniej.

Najstarsze polskie odmiany jabłoni: Kosztela, Antonówka Zwykła, Szara Reneta, Kantówka Gdańska, Reneta Lansberska, Kronselska, Witos, Ananas, Glogierówka, Topaz, Jonica, Piękna z Rept. Wymienione odmiany są coraz rzadziej sadzone, ponieważ rodzą mniej owoców. Dodatkowo budowa starych odmian jabłoni to rozbudowana korona i wysoki pień, czyli zajmują więcej miejsca w sadzie i utrudniają zbiór jabłek. Są odporniejsze na mróz, szkodniki i choroby niż nowe odmiany. Obecnie istnieje około 10 tysięcy odmian jabłoni.

Jesteśmy przyzwyczajeni do widoku pięknych czerwonych, zielonych, białych czy żółtych jabłek. Istnieje odmiana o czarnych owocach nazwana Diamentem Tybetu (odm. ‘Black Diamond’). Rośliny te rosną na wysokości około 3000 m n.p.m, przy dużych wahaniach temperatury i ultrafioletowym świetle.

Jabłka to bogactwo: najważniejszych witamin (C, K, B2, B6, A, E, B1), kwasu foliowego i pantotenowego, mikroelementów (K, Mn, Fe, Ca, Mg, P, Cu), polifenoli i pektyn. Suma wszystkich składników zawartych w owocach przyczynia się do ogromnego, zdrowotnego oddziaływania na nasz organizm. Spożywając jabłka, oczyszczamy nasz organizm z substancji toksycznych, regulujemy prace układu pokarmowego i zmniejszamy ilość wchłanianego cholesterolu. Jabłka należą do grupy owoców o niskim indeksie glikemicznym – wolno uwalniają cukry, nie doprowadzając do nagłych jego skoków. Owoce zawierają mało kcal, a dzięki pektynom są sycącym źródłem energii. Witamina C: wpływa na lepszą przyswajalność wapnia (który odpowiada za mocne i zdrowe włosy, paznokcie i zęby); wspiera procesy metaboliczne, co zapewnia doskonałą kondycję naszej skóry.