Rodzina Szkół im. Jana Pawła II w Wilnie

ImageW dniach 24 – 27 maja 2012 r. odbyło się XXV Międzynarodowe Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II . W tym roku swoje gościnne progi dla ponad 200 przedstawicieli Rodziny Szkół otworzyło polskie Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. (Progimnazjum to ośmioletnia szkoła podstawowa).  W gronie tych przedstawicieli byliśmy również my, reprezentanci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Forum rozpoczęło się  przemarszem uczestników ulicami Wilna do kościoła bł. Jerzego Matulewicza, gdzie pod przewodnictwem litewskiego Kardynała Audrysa Juozasa Baczykisa i z pięknie przygotowaną oprawą liturgiczną, była odprawiona uroczysta Msza święta. W Domu Kultury Polskiej „Pan Tadeusz” oficjalnego otwarcia Forum dokonała dyrektor wileńskiego Progimnazjum, pani Janina Wysocka. Następnie głos zabierali: ambasador RP na Litwie Janusz Skolimowski, prezes Wspólnoty Polskiej Longin Komołowski, przedstawiciel władz Wilna oraz polscy parlamentarzyści. W dalszej części swymi występami artystycznymi zachwycali nas uczniowie prezentujący kulturę wszystkich narodów zamieszkujących Wilno: Polaków, Litwinów, Białorusinów, Rosjan i Żydów. Pierwszy dzień Forum zakończył wspólny występ Kapeli Wileńskiej i wileńskiego polskiego poety Aleksandra Śnieżko.

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II w Wilnie 

Drugiego dnia Forum gościliśmy w Progimnazjum; zwiedziliśmy sale lekcyjne, wystawy, rozmawialiśmy z nauczycielami i uczniami, wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej, a później wzięliśmy udział w bardzo podniosłej uroczystości poświęcenia miejsca pod pomnik Jana Pawła II, który w przyszłym roku ma stanąć na dziedzińcu szkoły. Będzie to pierwszy pomnik Papieża-Polaka w Wilnie.  Popołudniem z panią przewodnik (nauczycielka Progimnazjum) zwiedzaliśmy  Wilno, poznawaliśmy przez zabytki trudną historię Wileńszczyzny i bardzo ciekawą wspólną historię Polski i Litwy. Najważniejszym punktem wędrówki ulicami Wilna było nawiedzenie Cudownego Obrazu „ Panny Świętej, co w Ostrej świeci Bramie”. Zwiedziliśmy również miejsca związane z wileńskim okresem życia Adama Mickiewicza, a także z wizytą papieża Jana Pawła II w Wilnie w 1993 roku. W podniosłej atmosferze przebiegły uroczystości na cmentarzu na Rossie, gdzie uczestnicy Forum złożyli wieńce i zapalili znicze na grobie Matki Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Serca. Temu wydarzeniu przewodniczył charyzmatyczny ksiądz Dariusz Stańczyk, kapelan wileńskich harcerzy. Wieczorem wraz z aktorami Polskiego Studia Teatralnego przenieśliśmy się na „Wileńskie ulice” w spektaklu wyreżyserowanym przez Liliję Kiejzik. Po spektaklu, do późnych godzin nocnych toczyło się integracyjne rodzinne spotkanie.
Ostatni dzień pobytu w pięknym Wilnie rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy św. w polskim kościele św. Teresy przy Ostrej Bramie, a następnie udaliśmy się do Trok, gdzie przy lejącej się z nieba wodzie, podziwialiśmy piękny zamek …na wodzie. Zamek ten został wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Na tym właśnie zamku w 1430 roku zmarł Książę Witold, bohater spod Grunwaldu. U podnóża zamku litewskich książąt pożegnaliśmy się z naszymi fantastycznymi gospodarzami XXV Forum.

 

 GALERIA ZDJĘĆ

 

P.S. Oprócz naszego serwisu fotograficznego polecamy również stronę internetową, na której można zobaczyć nasze Forum w wersji filmowej:

http://www.wilnoteka.lt/pl/video/wilenskie-spotkanie-rodziny-jpii

Więcej kliknij tutaj