Historyczny mecz z LKS Pogoń Lwów

ImageW dniach 27-29.05.2011 miał miejsce wyjazd grupy uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim wraz z opiekunami do Lwowa. Głównym punktem programu było rozegranie meczu piłki nożnej pomiędzy uczniami klas sportowych o profilu piłka nożna naszaj szkoły z reaktywowaną 2 lata temu drużyną LKS Pogoń Lwów. Idea spotkania narodziła się 1.XI.2010 r. podczas siódmej edycji Światełka Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego, kiedy to uczniowie zapalili na cmentarzu Orląt Lwowskich 3000 zniczy. Wtedy to mgr inż. Zdzisław Janus – Dyrektor Szkoły a jednocześnie Prezes MULKS Technik-ORION oraz płk Edward Dudziński zostali przedstawieni przez Konsula Generalnego RP we Lwowie Prezesowi klubu Pogoń Lwów Markowi Horbaniowi. Dyrektor Szkoły opowiedział krótki rys historyczny klubu sportowego Orlęta Radzyń oraz fakt, że pierwszym po II wojnie św. prezesem radzyńskiego klubu był Tadeusz Bocheński – Starosta Radzyński pochodzący ze Lwowa. Wtedy też padła deklaracja, że postaramy się zorganizowac spotkanie młodzieży z Radzynia z młodzieżą pochodzenia polskiego ze Lwowa. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim oraz firmy budowlanej W.Wawrzaszek. Stroną organizacyjną zajął się Dyrektor Szkoły Zdzisław Janus oraz płk Edward Dudziński.

 

Obie drużyny przed meczem 

 

W sobotę 28.05.2011 r. na stadionie we Lwowie uczniowie szkoły, którzy równocześnie grają w drużynie Orląt Spomlek, rozegrali historyczny mecz ze spadkobiercami przedwojennych tradycji klubu, który był pięciokrotnie Mistrzem Polski w latach 1922-1926. Wielkim przeżyciem dlamłodziezy było to, że podczas oficjalnej części obie drużyny wysłuchały hymnów państwowych Ukrainy i Polski. Następnie Dyrekto Szkoły Zdzisałw Janus, płk Edward Dudziński, Prezes Orląt Andrzej Tarkowski i V-ce Prezes Andrzej WawrzaszekObie drużyny przed meczem wręczyli 18 kompletów pięknych dresów oraz 18 piłek z certfikatem UEFA. W ten sposób nasza społeczność wsparła odradzający się klub z pięknymi tradycjami. Gospodarze bardzo starali się pokazać, więc wystawili przeciwko naszym juniorom zespół w większości złożony z zawodników pierwszej drużyny. Dlatego też mecz był dość ciekawy, chociaż z przewagą gospodarzy – szczególnie w II połowie.
Wynik nie był sprawą najważniejszą, gdyż wyjazd miał charakter przede wszystkim patriotyczno-wychowawczy.
W drużynie Orląt wystąpili: Mitura, Szcześniak, Kucyk, Sidor, Krośko, Kalenik, Węcław, M.Muszyński, Wróblewski, Trojak, Wołek, Brodawka, Gromkowski, Cegłowski, Jędruchniewicz.
Mateusz: Duże wrażenie zrobił na mnie Cmentarz Orląt Lwowskich. Zaś co do meczu to graliśmy z seniorami i nie chcieliśmy się dać poznać ze złej strony – więc pozwoliliśmy im wygrać :-). Nasze Orlęta by z nimi wygrały.
Marlena: Przepiękna Opera Lwowska (Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej). We Lwowie można się porozumieć nawet po polsku.

GALERIA ZDJĘĆ

Więcej kliknij tutaj