Lekcje historii z Archiwum Radzyńskim w ZSP

4 października 2019 r. w naszej szkole odbyły się „Lekcje historii z Archiwum Radzyńskim”. Pracownik Archiwum p. Maciej Bosko zaprezentował i omówił młodzieży dokumenty obrazujące metody polityki okupanta niemieckiego na terenie powiatu radzyńskiego i bialskiego. Lekcja tematycznie związana była z wystawą prezentowaną w naszej szkole „Polityka okupanta niemieckiego wobec obywateli polskich w okresie II wojny światowej w świetle materiałów archiwalnych Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim” a przygotowaną przez pracowników radzyńskiego Archiwum m. in.: p. kierownik oddziału dr Joannę Kowalik-Bylicką i p. Macieja Bosko.  

Uczniowie dowiedzieli o metodach niemieckiej okupacji wobec Polaków, m. in. o tym jak Niemcy dokonywali ewidencji ludności, jak racjonowano żywność, jakie były wymiary kontyngentów nakładanych na mieszkańców wsi, co groziło za niewywiązywanie się z tego obowiązku.

Lekcje były zilustrowane bogatym materiałem źródłowym. Zaprezentowane zostały przykładowe akty zgonu mieszkańców z naszych terenów, którzy zmarli w obozach koncentracyjnych. Wyjątkowym dokumentem przedstawionym młodzieży było zeznanie poświadczające aresztowanie i rozstrzelanie w lesie w Sitnej harcmistrza Stefana Lisowskiego i jego harcerzy.

Omawiając kwestię werbunku robotników do prac przymusowych na terenie Rzeszy,  p. Maciej Bosko zaprezentował dokumenty swego pradziadka, który został wysłany na te roboty.

Lekcje stały się okazją dla pracownika Archiwum do skierowania prośby do młodzieży, by zapoznali się z archiwami rodzinnymi i w przypadku, gdy posiadają jakieś ważne dokumenty,  udostępnili je Archiwum celem ich zdygitalizowania.  Apel trafił na podatny grunt. Zaraz po zakończeniu lekcji młodzież informowała, że posiada takie dokumenty i bardzo chętnie umówi się na spotkanie w Archiwum.

Spotkanie z p. Maciejem Bosko,  z historią i z „żywym” dokumentem okazało się bardzo ciekawe i wartościowe. My zaś mamy nadzieję na kontynuowanie tej cennej współpracy z naszym Archiwum.

W lekcjach uczestniczyły klasy humanistyczne 2la i 1 lap. Koordynatorem współpracy Archiwum jest pani wicedyrektor dr Agnieszka Gątarczyk.

Teresa Filipiuk