Wrześniowa pogoda zachęcała do wyjazdu. Wybór padł na Włodawę. W tym przygranicznym miasteczku od ponad 20 lat we wrześniu odbywa się Festiwal Trzech Kultur, który ma na celu upamiętnienie wielokulturowej historii miasta.
Humaniści z II LO ZSP im. Jana Pawła w Radzyniu Podlaskim zwiedzili wystawę „Syrena z Polesia”, poświęconą Krytynie Krahelskiej. Ta etnografka, harcerka, działaczka społeczna znana jest przede wszystkim jako autorka pieśni „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Pozowała profesor Ludwice Nitzschowej do rzeźby Syreny. Był to ostatni pomnik, jaki postawiono w Warszawie przed II wojną światową. Krystyna Krahelska w czasie okupcji była żołnierzem Armii Krajowej. W roku 1942 napisała dla batalionu Baszta pieśń „Hej chłopcy, bagnet na broń”. Przez ponad rok pracowała jako sanitariuszka we włodawskim szpitalu. Kiedy wybuchło powstanie warszawskie, dołączyła do walczących. Zginęła 02 sierpnia 1944 roku. Warszawska Syrena stała się symbolem niezłomności i odwagi Krystyny Krahelskiej i innych bohaterskich bojowników o wolność.
Inny przykład bohaterstwa podziwiać mogli uczestnicy projekcji filmu „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”.Film przedstawia życie rodziny Ulmów w czasie II wojny światowej, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy potrzebującym, ukrywali Żydów, zostali zadenuncjowani i rozstrzelani. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie odznaczeni Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a w Markowej powstało muzeum upamiętniające ich bohaterstwo. Walorem filmu jest wiele archiwalnych zdjęć fotograficznych, których autorem jest m. in. Józef Ulma, a także istotne wypowiedzi archiwalne świadków historii.
Przez setki lat Włodawa była miejscem współistnienia wyznawców judaizmu, prawosławia i katolicyzmu. Znajdują się tu katolicki kościół św Ludwika, synagoda i cerkiew. Podczas festiwalu odbywają się w nich koncerty, występy chórów i prezentuje się dorobek i tradycje wyznawców trzech religii. Uczestnicy wycieczki odwiedzili cerkiew prawosławną pw. Narodzenia NMP. Ksiądz proboszcz opowiedział o historii parafii oraz o bogatej symbolice Ikonostasu wykonanego w 1843 r.
Ważnym punktem programu była też wizyta w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze. Teren, na którym znajdował się obóz, oznaczono symbolicznie dopiero w latach 60.Obecnie funkcjonuje jako Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku. W ostatnich latach został przebadany przez międzynarodową ekipę archeologów, poddany renowacji, a w nowo oddanym do użytku muzeum zaprezentowano artefakty i materiały źródłowe. Uczniowie poznali wiele faktów dotyczących niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady: historię akcji wysiedleńczych, masowej eksterminacji, ale też obozowej konspiracji i powstania, w wyniku którego Niemcy ostatecznie zlikwidowali obóz.
Z uwagi na bardzo bogaty program nie sposób uczestniczyć we wszystkich interesujacych wydarzeniach, prezentowanych w ramach Festiwalu Trzech Kultur, bo wiele dzieje się równocześnie- odbywają się warsztaty, wykłady, projekcje, występy teatralne. Włodawa jest ciekawa turystycznie przez cały rok. Warto odwiedzić zarówno samo miasto, jak i Miejsce Pamięci w Sobiborze.
W wyciecze, zorganizowanej przez Panią Renatę Manowiec, wzięli udział uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego ZSP im. Jana Pawła II wraz z opiekunem, Jolantą Bilską. Wyjazd ten wsparło finansowo Radzyńskie Stowarszyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II.
Opr.Jolanta Bilska