XXXI Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim

W tym roku gospodarzem Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.
Ogólnopolska Rodzina Szkół im. Jana Pawła II powstała 20 listopada 1998 roku. Zrzesza szkoły z terenu całej Polski oraz z zagranicy, których Patronem jest św. Jan Paweł II. Każdego roku w innej szkole odbywają się spotkania dyrektorów i przedstawicieli tych szkół. Celem spotkań jest poznawanie i pogłębianie nauczania Patrona, wymiana doświadczeń oraz integracja.
W tym roku gospodarzem XXXI Ogólnopolskiego Zjazdu jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, który należy do Rodziny już od 2006 roku. Współorganizatorem jest Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Tegoroczny zjazd odbędzie się w dniach 15 – 16 czerwca 2018 roku pod hasłem: „Idźmy w przyszłość z nadzieją”.

Czerwcowe wydarzenie rozpocznie się od rejestracji uczestników. O godzinie 10.00 będzie sprawowana Msza Święta w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, pod przewodnictwem Jego Eminencji ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, w obecności ks. Biskupa Kazimierza Gurdy, Biskupa Siedleckiego oraz duchowego opiekuna Rodziny Szkół im. Jana Pawła II ks. Biskupa Henryka Tomasika, Biskupa Radomskiego oraz ks. Romana Wiszniewskiego, Dziekana Dekanatu Radzyńskiego. Następnie uczestnicy wydarzenia udadzą się do szkoły na oficjalne otwarcie. W uroczystości swoja obecność zapowiedzieli: Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski, Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego, Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty, Lucjan Kotwica Starosta Powiatu Radzyńskiego, Jerzy Rębek Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski, Wiesław Mazurek Wójt Gminy Radzyń Podlaski oraz wójtowie gmin sąsiadujących i przedstawiciele szkół im. Jana Pawła II z całej Polski oraz Wilna.
W dalszej części będzie miał miejsce program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Następnie konferencję wygłosi ks. dr Grzegorz Stolarski, opiekun duchowy diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej, doktor filozofii i wykładowca na Uniwersytecie Siedleckim. Świadectwem podzieli się pan Jacek Wrona z Częstochowy, ojciec Glorii cudownie uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II.
Pierwszy Dzień Zjazdu zakończy koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo oraz występ uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II z Ulana – Majoratu.
Drugiego dnia zjazdu zaplanowano Wyjazd do Sanktuarium Błogosławionych Unitów Podlaskich w Pratulinie, Kolegiaty w Janowie Podlaskim i zwiedzanie Stadniny Koni Arabskich. Około godziny 15:00 przewidziano uroczyste zakończenie zjazdu.
– Wydarzenie ma na celu propagowanie dziedzictwa Jana Pawła II i integrację społeczności szkół noszących imię tego Wielkiego Papieża – Polaka. Od listopada każdego 16 dnia miesiąca odbywały się „Spotkania z Patronem Szkoły”, podczas których zaproszeni księża Prelegenci przybliżali młodzieży życie i nauczanie Patrona szkoły. Uwieńczeniem tych spotkań był zorganizowany w maju koncert urodzinowy „Śpiewamy dla Jana Pawła II” w którym wzięli udział uczniowie szkół Powiatu Radzyńskiego. Odbył się również konkurs wiedzy o życiu św. Jana Pawła II oraz konkursy recytatorskie – mówi tuż przed zjazdem dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, pani dr Grażyna Dzida.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych po raz pierwszy jest organizatorem Ogólnopolskiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Przygotowania trwały od października 2017 r. Zaproszenie skierowane zostało do przedstawicieli ponad 1 300 szkół. Wydarzenie to niewątpliwie zintegruje i poruszy niejedno serce w myśl tegorocznego hasła „Idźmy w przyszłość z nadzieją”.
Patronat honorowy: Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda, Biskup Radomski Henryk Tomasik, Dziekan Dekanatu Radzyńskiego Ksiądz Prałat Roman Wiszniewski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty, Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, Starosta Powiatu Radzyńskiego Lucjan Kotwica, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj Życie!

 

Katarzyna Pszczółkowska