Wywiad z przedsiębiorcą Panem Pawłem Marcinkowskim

ImageWywiad z przedsiębiorcą Panem Pawłem Marcinkowskim, właścicielem centrum sportowego FitPark w Radzyniu Podlaskim.
Skąd narodził się pomysł na założenie własnej działalności gospodarczej?
Po ukończeniu liceum wybrałem studia, które najbardziej odpowiadały moim zainteresowaniom i pasji. Rozpocząłem naukę na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Tam odnalazłem swoją pasję i prawdziwą miłość, czyli sporty siłowe i już wtedy wiedziałem, że chcę rozwijać się w tym kierunku. Nie mając środków ani możliwości, postanowiłem inwestować w rozwój osobisty i szukać jednocześnie sposobu na założenie własnej firmy.
Jakie były początki podjęcia i prowadzenia przez pana własnej firmy?
Początki zawsze są trudne. Uruchomienie własnej działalności gospodarczej wiązało się z ogromnym ryzykiem w postaci inwestycji. Sam proces przystosowywania lokalu do prowadzenia działalności, organizacja sprzętu, ustalanie taktyki działania oraz szereg innych decyzji były bardzo czasochłonne, męczące ale i przyjemne. Przyjemne z tego względu, że wszystko to, wiązało się ze realizacją marzeń, a według mnie nie ma nic piękniejszego niż spełnianie się w swojej pasji.
Jak wyobrażał Pan sobie bycie przedsiębiorcą przed rozpoczęciem działalności gospodarczej ?
Prawdę mówiąc nie patrzyłem na siebie jak na przyszłego przedsiębiorcę. Wiedziałem czym chcę się zajmować. Jestem przygotowany do wykonywania zawodu, miałem świadomość, że będzie kosztowało mnie to bardzo dużo pracy. Nie należę jednak do ludzi, którzy łatwo rezygnują i punkt po punkcie realizowałem to, co zaplanowałem.
Dlaczego akurat w tej branży? Czy prowadzenie firmy tej branży uważa Pan za strzał w dziesiątkę?
Trudno mówić o strzale w dziesiątkę przez pryzmat półrocznego istnienia na rynku. Uważam, że prowadzenie działalności powinno wynikać z pasji, a pracując właśnie w ten sposób – znajdą się ludzie, którzy to docenią. Robię to, co kocham i to, co potrafię najlepiej. Nie traktuję pracy jako obowiązku – pod tym względem, rzeczywiście jest to strzał w dziesiątkę. Kiedy założył Pan swój interes i skąd Pan pozyskał zasoby niezbędne do uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej?
Firma powstała w maju tego roku. Fundusze na założenie działalności to po części oszczędności, a po części kredyt inwestycyjny.
Czy dobrze jest mieć własną firmę ? Czy to się opłaca? Czy to jest intratne zajęcie?
Jeżeli daje to radość, szczęście i poczucie spełnienia – oczywiście warto. Jeżeli jest ciężarem i problemem, który generuje jedynie stres – nie warto.
Jaki jest cel działalności pańskiej firmy, jej misja i jaką ma pan wizję rozwoju swojej firmy? Co jeszcze zostało do osiągnięcia?
Naszym celem nadrzędnym jest zmiana świadomości ludzi w zakresie dbałości o własne zdrowie oraz propagowanie zdrowego stylu życia bogatego w różnorodną aktywność fizyczną. Do osiągnięcia zostało jeszcze bardzo dużo – to dopiero początek?Image
Pana zdaniem, kim jest przedsiębiorca i jakie powinien mieć predyspozycje, cechy charakteru, osobowości, wiedzę i umiejętności żeby odnieść sukces w biznesie?
Zgodnie z definicją przedsiębiorca to osoba fizyczna bądź grupa osób prowadząca działalność gospodarczą. W każdym biznesie na pewno doszukamy się innych cech wiodących natomiast empatia i pracowitość powinna łączyć wszystkich, którzy prowadzą własny interes.
Które z wymienionych cech uważa Pan za najistotniejsze ?
Obie cechy są równorzędne (chociaż w przypadku biznesów prowadzonych zdalnie takich jak strona internetowa, która przynosi dochody empatia nie jest potrzebna).
Czy spotkał się Pan ze stwierdzeniem, że przedsiębiorca pracuje zawodowo 24h/dobę? Ile jest w tym prawdy?
Tak, spotkałem się z takim stwierdzeniem i uważam, że jest ono prawdziwe.
Która lub, które z Pana cech i umiejętności przyczyniły się do rozwoju Pana firmy?
 Pewność siebie, wiara we własne możliwości, pracowitość (oraz według żony optymizm).
Jaki styl kierowania ludźmi Pan preferuje?
Staram się inspirować, czy mi się to udaje? Nie wiem, o to należałoby zapytać pracowników i klientów?
Jakie cechy, predyspozycje, umiejętności powinien posiadać kandydat do pracy którego byłby pan gotowy zatrudnić na stanowisku w swojej firmie, gdyby była taka potrzeba?
Uczciwość, pracowitość, profesjonalizm, punktualność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów.
Kim są klienci pańskiej firmy?
Klientami mojego klubu są kobiety, mężczyźni w różnym wieku. Mamy sporą grupę młodzieży szkolnej, osoby dorosłe i osoby starsze, które korzystają zarówno z siłowni, jak i zajęć grupowych.
Czy jeżeli klient przyszedłby do Pana z nietypowym zamówieniem zrealizował by je Pan?
Jeżeli nie wykraczałoby to poza kompetencje moje i zakres działalności mojej firmy – tak.
Jakie trudności napotyka przedsiębiorca w trakcie prowadzenia swojej działalności?
Jest wiele aspektów „utrudniających życie” młodym przedsiębiorcom. Biurokracja i horrendalnie duże koszty związane z prowadzeniem działalności (mówię tutaj o lwiej części zysków oddawanych państwu). Ogromną przeszkodą są również zawistni ludzie, którzy utrudniają pracę poprzez rozpowiadanie plotek. Skąd w ludziach bierze się taka zawiść i czemu sprawia ona przyjemność? Nie mam pojęcia. Nie należę jednak do osób, które się tym przejmują. Dopóki sam nie mam sobie nic do zarzucenia, dopóty mam spokojną głowę.
W jaki sposób Państwo ułatwia bądź utrudnia zostanie przedsiębiorcą ?
Biurokracja i ogromne koszty związane z prowadzeniem działalności. Tak naprawdę, to bardzo trudno znaleźć aspekt, w którym państwo pomaga. Jest mnóstwo spraw, których trzeba dopilnować związanych z „papierologią”, dlatego dobry księgowy w firmie to skarb.
Czy miał Pan jakieś sytuacje kryzysowe, z powodu których chciał Pan zrezygnować ze swojego interesu i zająć się czymś innym?
Nie ma problemów, których nie dałoby się rozwiązania.
Czy planuje Pan w przyszłości otworzyć kolejne salony w tej samej branży?
Nie wykluczam takiej opcji.
W ostatnich czasach dużo się słyszy o możliwościach rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w ramach programów pomocowych Unii Europejskiej. Czy planuje Pan wystąpienie o fundusze unijne na rozwój Pana firmy?
Tak, planuję wystąpić w odpowiednim momencie o wsparcie finansowe na rozwój działalności gospodarczej
Jak ocenia Pan swoje możliwości w dotarciu do tych funduszy?
Oceniam je jako mierne. Staraliśmy się dostać dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej ale obostrzenia w urzędach są tak duże, że w naszym przypadku okazało się to niemożliwe. Tak naprawdę te środki może dostać bardzo nieliczna grupa przyszłych przedsiębiorców.
Dlaczego biznes, a nie etat? Gdyby Pan miał taką możliwość, to wybrałaby Pan pracę na etacie, na cudzy rachunek? Czy to, co Pan robi dzisiaj?
Pracuję równolegle również na etacie i mam to ogromne szczęście, że kocham wszystko, co robię. Jestem nauczycielem wychowania fizycznego i fantastycznie spełniam się również w tej pracy. Uważam, że praca powinna przynosić przede wszystkim satysfakcję i radość niezależnie, czy jest to etat, czy własna działalność. Mam kolegów i koleżanki, którzy prowadzą własne biznesy, ale wcale nie są z tego powodu szczęśliwi, bo nie jest to ich pasją. Odpowiadając na pytanie – niezależnie jaka jest forma rozliczenia i sformułowanie na papierze, powinniśmy robić to, co daje nam radość.
Jaka jest rada dla ludzi, którzy wahają się biznes czy etat?
Nie czuję się odpowiednią osobą do udzielania ludziom wskazówek w tej kwestii. Każdy jest kowalem własnego losu, jeżeli wybierzesz etat i da Ci to radość – super. Jeżeli wybierzesz inną drogę i zechcesz realizować się we własnej działalności – to też świetnie.
Czy wie Pan jakie są plany, prognozy finansowe na przyszłość dla przedsiębiorców?
Tak, znam je. Nie wyglądają one zbyt kolorowo. Wszyscy poniesiemy konsekwencje pewnych decyzji podjętych przez rząd w ostatnim czasie. Jest to tylko kwestią czasu.
Co jest najważniejsze w prowadzeniu biznesu?
Wytrwałość i pewność własnych działań.
Gdyby mógł Pan cofnąć czas co zmieniłby Pan w prowadzeniu firmy?
Jest parę rzeczy, które zrobiłbym inaczej, ale właśnie na tym polega prowadzenie biznesu. Uczymy się całe życie, te złe decyzje osobiście traktuję jako lekcje. Wyciągam wnioski i staram się nie powielać tych błędów.
Co według Pana powinniśmy zrobi, aby zabezpieczyć swoją przyszłość finansową, abyśmy mieli spokojny złoty wiek?
Według mnie nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Róbmy swoje?
Czy uważa Pan, że przedsiębiorca powinien się doskonali – inwestować w siebie ? Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy wymaga to dużego nakładu pracy, czasu i środków ?
Uważam, że jest to najważniejsza rzecz w prowadzeniu działalności w każdej branży. Jeżeli się nie szkolimy, nie uczymy, nie rozwijamy – stoimy w miejscu. Świat biegnie do przodu, rynek nie będzie na nas czekał. Stojąc w miejscu paradoksalnie – cofamy się. Rozwój osobisty i moich pracowników traktuję jako kwestię priorytetową! Doskonałą formą rozwijania się są różnego rodzaju szkolenia, sympozja, wykłady i ćwiczenia. Jest mnóstwo form efektywnej nauki, które powinniśmy wdrażać od już i nie zapominać o nich nigdy.
Co poradziłby Pan osobom, które chciałyby rozpocząć działalność gospodarczą?
Nie rezygnujcie, słuchajcie podpowiedzi, ale zawsze miejcie własne zdanie. Nie ma problemów nie do rozwiązania. Ze wszystkim jesteśmy w stanie sobie poradzić. Dobrze zaplanuj cały proces realizacji, ucz się i działaj. Jeśli chcesz, możesz wszystko!
Dziękuję za rozmowę.
Więcej kliknij tutaj