Wywiad z przedsiębiorcą, Panem Mirosławem Kopańskim

ImageWywiad z przedsiębiorcą, Panem Mirosławem Kopańskim- właścicielem Zakładu elektromechaniki pojazdowej Anoda.

Skąd narodził się pomysł na założenie własnej działalności gospodarczej?
Po ukończeniu Technikum Elektrycznego w 2004 roku miałem poważne problemy ze znalezieniem pracy w zawodzie. Nie interesowały mnie zakłady produkcyjne ponieważ nie lubię wykonywać codziennie tych samych czynności, to bardzo nudne. Chciałem rozwijać się jednocześnie pracując. Myślę że to był główny czynnik podjęcia ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.   
Jakie były początki podjęcia i prowadzenia przez Pana własnej firmy?
Miałem jedno stanowisko naprawcze zbudowane w oparciu o pomoc najbliższej rodziny. Działalność ograniczała się wtedy tylko do elektryki samochodowej. Z bardzo skomplikowanych narzędzi miałem oscyloskop i multimetr których sporadycznie używam do dziś.
Jak wyobrażał Pan sobie bycie przedsiębiorcą przed rozpoczęciem działalności gospodarczej ?
Myślałem że prowadzenie firmy jest prostsze, nie dostrzegałem wielu komplikacji które później trzeba rozwiązywać,  chciałem po prostu robić coś ciekawego i rozwijać się.
Dlaczego akurat w tej branży? Czy prowadzenie firmy tej branży uważa Pan za strzał w dziesiątkę?
Uważam, że to nie był strzał w dziesiątkę co najwyżej w siódemkę. Branża motoryzacyjna w ciągu ostatnich kilku lat agresywnie się rozwija, czas pokaże czy wybór był trafny.
Kiedy założył Pan swój interes i skąd Pan pozyskał zasoby niezbędne do uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej?
Firma w styczniu „skończy” osiem lat. Środki pochodziły z dotacji i z pomocy rodziny.

Czy dobrze jest mieć własną firmę ? Czy to się opłaca? Czy to jest intratne zajęcie?
Jeżeli miałbym porównać prowadzenie działalności gospodarczej z pracą na etacie zdecydowanie polecam etat. Jeżeli miałbym porównać zarobki to lepiej zarabia firma. Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej jest ogromne w porównaniu do pracy w czyjejś firmie lub instytucji.  Decyzję każdy musi podjąć sam.
Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Firma do niewątpliwie bardzo duży stres, można ją porównać do wiecznie małego dziecka nad którym trzeba czuwać, kontrolować, o które należy dbać. Praca w instytucji lub w czyjejś firmie daje komfort określonych godzin pracy i świadczeń wynikających z kodeksu Prawa Pracy.  
Jaki jest cel działalności pańskiej firmy, jej misja i jaką ma Pan wizję rozwoju swojej firmy? Co jeszcze zostało do osiągnięcia?
Celem każdej działalności gospodarczej jest między innymi rozwój zgodny z technologią oraz zysk. W tym momencie planuję dalszy rozwój i inwestycje ale decyzja, w którym kierunku on nastąpi jeszcze nie zapadła.
Pana zdaniem, kim jest przedsiębiorca i jakie powinien mieć predyspozycje, cechy charakteru, osobowości, wiedzę i umiejętności żeby odnieść sukces w biznesie?
Przedsiębiorca to na pewno człowiek o silnym charakterze, niewyczerpanych pokładach energii i zdrowia we wszystkich aspektach. Jeżeli chodzi o wiedzę to ekonomiczna i oczywiście branżowa.  
Które z wymienionych cech uważa Pan za najistotniejsze ?
Zdecydowanie zdrowie i silny charakter.
Jakie cechy charakteru, umiejętności, zdolności wykorzystuje Pan w swoim biznesie?
Staram się pracować najlepiej jak potrafię. Subiektywnie myślę, że wszystkie częściowo.
Czy spotkał się Pan ze stwierdzeniem, że przedsiębiorca pracuje zawodowo 24 godziny na dobę?
Każdy przedsiębiorca bardzo dużo pracuje. W zależności od branży. Pracuję codziennie około 12 godzin wyłączając niedziele i święta,
Które z Pana cech i umiejętności przyczyniły się do rozwoju Pana firmy?
Firmy z sektora MSP to większość firm w Polsce. Na tej podstawie można stwierdzić, że wielu Polaków jest kreatywna i ciężko pracuje. Nie są to odosobnione cechy i umiejętności wpływające na rozwój firmy.
Jaki styl kierowania ludźmi Pan preferuje?    
Zdecydowanie staram się inspirować i instruować daleko mi do stylu autorytarnego. Jakie cechy, predyspozycje, umiejętności powinien posiadać kandydat do pracy, którego byłby Pan gotowy zatrudnić na stanowisku w swojej firmie, gdyby była taka potrzeba? Aktualnie jestem na etapie poszukiwania pracownika. Chciałbym żeby taki człowiek lubił to co robi, chciał się rozwijać i uczyć.
Kim są klienci pańskiej firmy?
Skupiam się na rynku lokalnym to głównie mieszkańcy Radzynia i okolic. Jednak coraz częściej przyjeżdżają ludzie z miejsc oddalonych o kilkadziesiąt lub więcej kilometrów.
Jakie trudności napotyka przedsiębiorca w trakcie prowadzenia swojej działalności?
Fantastyczne obciążenia związane z ZUS. Dla porównania w Wielkiej Brytanii ZUS to około kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dodatkowo podlegamy kontroli około 50 instytucji.
W jaki sposób Państwo ułatwia bądź utrudnia zostanie przedsiębiorcą ?
Regulacje prawne i sprawność działania urzędów zdecydowanie poprawiają komfort prowadzenia działalności gospodarczej natomiast podatki i inne obciążenia są bardzo wysokie.
Czy miał Pan jakieś sytuacje kryzysowe, z powodu których chciał Pan zrezygnować ze swojego interesu i zająć się czymś innym?
Średnio raz w roku mam taką sytuację, ale zaczynam się przyzwyczajać. (Śmiech!).
Czy planuje Pan w przyszłości otworzyć kolejne zakłady w tej samej branży?
Usługi serwisowe są coraz bardziej skomplikowane myślę, że będzie coraz mniej specjalistów, warsztaty będą zamykane co można już zaobserwować. Rozwój wiążę wyłącznie z miejscem w którym aktualnie pracuję oraz rozwojem telematyki w samochodach.
Co jest najważniejsze w prowadzeniu biznesu?
Konsekwencja w działaniu i wnikliwa znajomości rzemiosła i branży.
Gdyby Pan mógł cofnąć czas co zmieniłby Pan w prowadzeniu firmy?
Zmieniłbym wiele, jak każdy człowiek popełniam błędy. Mimo to jestem zadowolony z obecnego stanu rzeczy.
Czy uważa Pan, że przedsiębiorca powinien się doskonalić, inwestować w siebie  Jeśli tak, to w jaki sposób? Czy wymaga to dużego nakładu pracy, czasu i środków ?
Cały czas uczę się i doskonalę np. w tym roku ukończyłem kolejne studia, a także dwa kursy zakończone egzaminem państwowym. Samokształcenie wymaga przede wszystkim czasu.
Co poradziłby Pan osobom, które chciałyby rozpocząć działalność gospodarczą?
To bardzo trudna decyzja. Należy nastawić się na ciężką pracę. Pozostaje życzyć
POWODZENIA!
Dziękuję za rozmowę.
Więcej kliknij tutaj