Wystawa ceramiki dynastii Tang Luoyang

W dniu 10.01.2018 r. uczniowie z klas 3 la, 3tg, 3 Teh i członkowie szkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki wybrali się wraz z opiekunami panią Eweliną Wierzchowską i panią Jolantą Bilską do Lublina. Spacerem przez Stare Miasto udali się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, gdzie wzięli udział w lekcji bibliotecznej oraz podziwiali wystawę ceramiki chińskiej pt. „Trójbarwna ceramika czasów dynastii Tang Luoyang”.

Prezentowane na wystawie eksponaty wypożyczono ze zbiorów Muzeum w Luoyang w prowincji Henan. Trójbarwne figury, odkryte na początku XX w. pochodzą z czasów dynastii Tang. Jej panowanie przypada na okres od 618 r do 907 r. Chiny były wówczas największym i najludniejszym krajem na świecie i przeżywały okres rozkwitu kulturalnego i gospodarczego.
Niezwykle cenna ekspozycja składa się z 70 miniaturowy figur i po raz pierwszy została wypożyczona do Europy. Eksponaty przedstawiają ludzi, zwierzęta i naczynia, a każdy z nich nawiązuje do historii dynastii. Zobaczyliśmy kobiety i mężczyzn z różnych warstw społecznych i pełniących różne funkcje – m.in. urzędników, oficerów, damy dworu, służących, z których każdy ma odpowiedni do swej pozycji społecznej rodzaj uczesania, odpowiednie nakrycie głowy i ubiór. Dowiedzieliśmy się, że figury przedstawiające wielbłądy informowały o środkach transportu, jakie wówczas wykorzystywano na Jedwabnym Szlaku, natomiast konie w tamtych czasach były przeznaczone dla oddziałów bojowych wojska. Uczniów szczególnie zaciekawiły przedmioty codziennego użytku – ozdobne dzbany, czarki, talerze, kadzielnice, puzderko na puder czy spluwaczka. Figurki zostały wykonane przez anonimowych rzemieślników. Nie traktowano ich jako dzieł sztuki do oglądania i podziwiania – stanowiły wyposażenie grobów osób wysoko urodzonych.
Po wystawie oprowadziła młodzież Pani przewodnik, omawiając w niezwykle barwny sposób eksponaty i historie z nimi związane. O idei sprowadzenia wystawy do Lublina i szczególnych warunkach prezentowania ekspozycji opowiedział sam pomysłodawca – Dyrektor Biblioteki Pan Tadeusz Sławecki. Podczas spotkania z młodzieżą zarekomendował inicjatywy kulturalne, które podejmuje biblioteka i zaprosił do korzystania zarówno z bogatego księgozbioru, jak i do uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach o charakterze kulturalnym: konferencjach, spotkaniach z artystami i wystawach organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Ewelina Wierzchowska