Wycieczka do Lublina uczniów II Liceum Ogólnokształcącego

22 marca uczniowie klasy drugiej liceum ogólnokształcącego o profilu prawno – administracyjnym uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Wycieczka rozpoczęła się wizytą w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie młodzież zapoznała się zadaniami instytutu, w jaki sposób są gromadzone i przechowywane dokumenty, jak prowadzone są śledztwa w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz jaka jest procedura przywracania pamięci o osobach represjonowanych. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach na temat zaangażowania ludności polskiej w działalność zmierzającą do odzyskania niepodległości. Zapoznali się z postacią ppor. Jana Bołbota pośmiertnie odznaczonego Krzyżem Srebrnym Orderem Virtuti Militari oraz z działalnością i funkcjonowaniem Korpusu Ochrony Pogranicza powołanego w 1924 r. Obejrzeli film pt. „Inny świat” przedstawiający wysiedlenia i deportacji ludności polskiej w głąb ZSSR a także życie na zesłaniu. Na zakończenie wizyty w IPN młodzież zwiedziła wystawę „Cmentarze polskie na Wschodzie”, poznała miejsca pamięci, które symbolizują walkę o wolność i niepodległość: Ponary, Brześć, Katyń, Wilno, Lwów, Kołdyczew, Lenino, Wołkowysk. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Krakowskim Przedmieściu i spektaktl „ Sposób na Alcybiadesa” w Teatrze im. Juliusza Osterwy.