,,Wolność jest miarą godności i wielkości człowieka” Jan Paweł II

Dnia 09 kwietnia 2018 r. w  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbył się XI Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Człowiek wobec wolności”, upamiętniającym Osobę  i nauki Ojca Świętego.

Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Radzyńskiego, którzy tym razem  sięgnęli po teksty literackie, podejmujące temat wolności.

Jan Paweł II wielokrotnie przypominał współczesnemu światu, że wolność pochodzi od Boga, który dał człowiekowi wolną wolę oraz pozwolił ponosić konsekwencje swoich wyborów. Jednocześnie nasz Patron przestrzegał, że wolność trzeba stale zdobywać, bo nie jest dana raz na zawsze. Uczestnicy konkursu nie mieli problemu z  właściwym wyborem tekstów nawiązujących do tego tematu. Dotyczyły  wolności narodu, wolności jednostki ludzkiej, wolności dokonywanych wyborów, ale też wolnej myśli i ducha. W tym roku wprowadzono dodatkową kategorię poezji śpiewanej.

Uroczystego otwarcia dokonała Pani Dyrektor dr Grażyna Dzida, dziękując uczestnikom i ich opiekunom za zainteresowanie konkursem, a koordynatorkom projektu- Pani Zofii Niewęgłowskiej i Jolancie Bilskiej za trud włożony w przygotowanie konkursu.

Komisja w składzie: ks. Rafał Kornilak, Ewa Śliwińska, Zofia Niewęgłowska/ Jolanta Bilska nagrodziła i wyróżniła następujących uczestników  w kategorii szkoły gimnazjalne:

 I miejsce Joanna Grudzień Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim ( opiekun Pani Bożena Płatek)

II miejsce Marta Zielińska Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim ( opiekun Pani Elżbieta Żukiewicz)

II miejsce Julia Sposób Zespół Szkół im. Jana Pawła w Ulanie- Majoracie (opiekun Pani Ewa Zaniewicz)

III miejsce Magdalena Borychowska  Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim ( opiekun Pani Irma Wierzchowska)

W kategorii szkoły ponadgimanzjalne nagrodzono i wyróżniono następujących uczestników:

I miejsce Natalia Sobocka ILO w Radzyniu Podlaskim ( opiekun Pani Małgorzata Wójcik)

II miejsce Kornelia Mańko ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim ( opiekun Pani Ewa Kot)

II miejsce Weronika Dzioba ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim (opiekun Pani Zofia Niewęgłowska)

III miejsce Wojciech Zając ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim ( opiekun Zofia Niewęgłowska)

Wyróżnienia otrzymały uczennice Katarzyna Rola i Anna Hołownia (ZSP im. Jana Pawła ).

W kategorii poezji śpiewanej nagrodzono:

I miejsce Oliwia Wierzchowska Zespół Szkół im. Jana Pawła w Ulanie- Majoracie (opiekun P. Ewa Zaniewicz)

II miejsce Izabela Gudelis Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim ( opiekun Pani Bożena Płatek)

II miejsce Izabela Beczek Zespół Szkół im. Jana Pawła w Ulanie- Majoracie (opiekun Pani  Beata Oworuszko)

III miejsce Arkadiusz Domański ZO Publiczne Gimnazjum w Kąkolewnicy (opiekun Elżbieta Krasuska)

Wyróżniono Paulinę Łubę ZO Publiczne Gimnazjum w Kąkolewnicy (opiekun Elżbieta Krasuska) oraz duet: Mikołaj Kwiatek i Karol Zbaracki z I Liceum Ogólnokształcącego ( opiekun artystyczny Pani Izabela Świć).

Organizatorzy dziękują uczestnikom, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w konkursie. Nie każdy otrzymał nagrodę, ale każdy, jak zauważył członek jury ks. Rafał Kornilak, jest w jakimś sensie zwycięzcą- pokonał tremę, wystąpił publicznie, zaprezentował swój talent. Gratulujemy i zapraszamy za rok.

 Opr. Jolanta Bilska