Wizyta przyszłych dziennikarzy z II LO Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radiu Lublin 

6 grudnia 2023 r uczniowie klas humanistycznych uczestniczyli w dniach otwartych Radia Lublin. Radio Lublin to regionalna, publiczna rozgłośnia radiowa (część Polskiego Radia), nadająca program ze studia mieszczącego się w Lublinie. Zasięgiem obejmuje województwo lubelskie i przygraniczne tereny województw ościennych. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą dziennikarzy radiowych oraz obejrzenie najważniejszych pomieszczeń znajdujących się w gmachu nadawcy.

Na miejscu przywitał nas redaktor Pan Józef Szopiński, który pokazał magię radia, a także opowiedział o wyjątkowym charakterze swojej pracy. Młodzież mogła uczestniczyć w procesie tworzenia audycji radiowej, uczniowie mogli obserwować pracę prowadzących programy muzyczne, informacyjne i publicystyczne, a także tych, którzy odpowiadają za przygotowanie i jakość nadawanej audycji. Kolejnym etapem było oglądanie pomieszczeń znajdujących się w radiu. Niewątpliwie dużo emocji towarzyszyło wszystkim uczestnikom podczas zwiedzania Studia im. Budki Suflera, kultowego lubelskiego zespołu.  Mogliśmy z bliska zobaczyć wielką scenę i wspaniałe, akustyczne instrumenty wykorzystywane podczas koncertów. Niektórzy uczestnicy mieli okazję po raz pierwszy w życiu zobaczyć prawdziwy stół emisyjny oraz mnóstwo innych urządzeń potrzebnych w pracy realizatora dźwięku. Nasi uczniowie byli bezpośrednimi obserwatorami audycji nadawanej na żywo. W radiu panowała życzliwa atmosfera, która udzieliła się uczestnikom wycieczki. Wszyscy pracownicy bardzo chętnie odpowiadali na nasze pytania, dzięki czemu wizyta była  ciekawa i pełna niezapomnianych wrażeń.W radiu obecny był też  Mikołaj, który obdarował uczniów drobnymi prezentami. 

Kolejnym punktem programu był pokaz filmu „Chłopi”. Fabuła filmu oparta jest na powieści Władysława Reymonta, który w 1924 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.  Znana w Polsce powieść uzyskała światowy rozgłos nie tylko za sprawą nowego filmu Doroty Kobieli, ale także dzięki pierwszemu od 1925 r. wydaniu „Chłopów” po angielsku. Latem 2022 r. Penguin Classics, prestiżowy wydawca publikujący cenioną literaturę z całego świata, opublikował nowy przekład „Chłopów” przygotowany przez Annę Zarenko, z przedmową wybitnego prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  

Każda z 80 000 klatek “Chłopów”została namalowana ręcznie. Unikalny styl filmu nawiązywał do obrazów młodopolskich artystów. Na dużym ekranie pojawiły się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. W roli Jagny wystapiła Kamila Urzędowska, a partnerowali jej Robert Gulaczyk (Antek), Mirosław Baka (Boryna), Andrzeja Konopka (Wójt), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Sonia Mietielica (Hanka), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio), Dorota Stalińska (Jagustynka), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka) oraz Mateusz Rusin (Mateusz). 

Wycieczkę do Lublina będziemy wspominać bardzo miło. Podziękowania należą się Pani Renacie Manowiec, organizatorce wyjazdu i opiekunom: Jolancie Bilskiej i  Iwonie Słowikowskiej. 

 Opr. Paula Dutkowska oraz Malwina Oleszczuk z kl. 2 Lap.