Wieczornica pod hasłem Jan Paweł II – Orędownik Pokoju

19 maja 2024 roku z okazji 104. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odbyła się Wieczornica poświęcona Patronowi naszej szkoły. W sercach wielu Polaków Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce jako wybitny autorytet, promotor pokoju i symbol nadziei. Aby uczcić dziedzictwo jego pontyfikatu i uczynić pamięć o nim wiecznie żywą, już po raz 16. nasza szkoła wraz z Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy podejmuje tę inicjatywę.

W tym roku hasło przewodnie brzmiało: Jan Paweł II –Człowiek Pokoju.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w intencji społeczności szkolnej koncelebrowaną przez Księdza Kanonika Jarosława Sutryka i Księdza Romana Wiszniewskiego.

Druga część wydarzenia odbyła się w pięknie udekorowanej sali im. Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Przybyłych gości powitał Ksiądz Kanonik Jarosław Sutryk – Kustosz Sanktuarium oraz Pani dr Grażyna Dzida – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II. Spotkanie uświetnili swoją obecnością przedstawiciele duchowieństwa: delegat Biskupa Siedleckiego Ks. Kanonik dr Grzegorz Stolarski – duchowy opiekun Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej, Dziekan Dekanatu Radzyńskiego Ks. Kanonik Krzysztof Pawelec, Ks. Prałat Roman Wiszniewski; władze wojewódzkie i powiatowe: Starosta Radzyński Pan Szczepan Niebrzegowski, Wicestarosta Radzyński Pan Ireneusz Mroczek, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Pan Daniel Grochowski oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele i licznie zgromadzona społeczność lokalna.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie przygotowywani przez Panią Ewelinę Jędrzejewicz i Panią Magdalenę Sadoch zaprezentowali program poetycki wzbogacony rozważaniami Jana Pawła II oraz pantomimą. W niezwykle dojrzały sposób ukazali oni różne aspekty pokoju w nauczaniu Patrona szkoły. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał szkolny chór, którego opiekunami byli Ks. Artur Zbański i Pani Irmina Frąckiewicz. Wspierał ich Organista Pan Karol Miłosz, który zajmował się nagłośnieniem i oświetleniem. Słodki poczęstunek przygotowali nauczyciele klas gastronomicznych wraz z uczniami. Wsparcie informatyczne zapewnił Pan Krzysztof Jurek i Pani Agnieszka Frączek. Przygotowanie uroczystości koordynowała Pani Wicedyrektor Dorota Krasucka. Kilkunastoosobowa grupa nauczycieli i pracowników szkoły pod kierunkiem Pani Małgorzaty Musiejuk, Pani Małgorzaty Tokarskiej i Pana Marka Paszkowskiego zadbała o wystrój sali, tworząc w ten sposób niepowtarzalny klimat sprzyjający refleksji nad prezentowanymi treściami. Akcentem finalnym spotkania było wzajemne przekazanie sobie światła – symbolu braterstwa i pojednania, które, jak zauważył Ks. dr Grzegorz Stolarski, wymaga od nas nieustannej troski, uważności i czujności, aby w ferworze codziennych zmagań nie ugasić płomienia.

Wieczornica ku czci św. Jana Pawła II jest wyrazem naszej pamięci o wielkim Patronie oraz inspiracją do kontynuowania Jego misji. Jan Paweł II był orędownikiem pokoju, dialogu między kulturami i religiami oraz niestrudzonym obrońcą praw człowieka. Jego nauczanie i świadectwo życia inspirują nas do bycia lepszymi ludźmi. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych, niespokojnych czasach, w których troska o pokój powinna stać się obowiązkiem każdego człowieka.