Wieczornica ku czci św. Jana Pawła II

14 maja 2023 roku z okazji 103. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – Patrona Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim w gościnnych progach Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odbyła się „Wieczornica” – program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów. Jest to wydarzenie cykliczne o charakterze kulturalnym i religijnym. Od 15 lat nasza szkoła wraz z Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy podejmuje tę inicjatywę, by zatrzymać się nad nauczaniem i dziedzictwem jakie pozostawił Papież.

W tym roku hasłem przewodnim tego wydarzenia były słowa św. Jana Pawła II „Miłość nie zna granic”.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy sprawowaną w intencji społeczności szkolnej. Słowo Boże skierował do zebranych delegat Biskupa Siedleckiego Ks. Kanonik dr Grzegorz Stolarski – duchowy opiekun Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej. Druga część uroczystości przeniosła się do dolnego kościoła z pięknie przygotowaną scenografią. Wspólne świętowanie uświetnili swoją obecnością przedstawiciele duchowieństwa: Dziekan Dekanatu Radzyńskiego Ks. Kanonik Krzysztof Pawelec, Ks. Prałat Roman Wiszniewski, Ks. Bogusław Sieńczewski; władze wojewódzkie i powiatowe: Wicewojewoda Lubelski Pan Robert Gmitruczuk, Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatury w Białej Podlaskiej Pani Katarzyna Sierpotowska, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Pan Jerzy Rębek, Wicestarosta Radzyński Pan Michał Zając oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele i licznie zgromadzona lokalna społeczność.

Przybyłych gości powitał gospodarz miejsca Ksiądz Kanonik Jarosław Sutryk – Kustosz

Sanktuarium i Proboszcz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz dr Grażyna Dzida – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II.

Koordynatorem uroczystości ku czci Patrona szkoły była nauczycielka ZSP Pani Halina Rynn. Wystąpił zespół recytatorów  prowadzony przez nauczycielki: Panią Dorotę Krasucką i Panią Ewelinę Jędrzejewicz. Zespół wokalno – muzyczny przygotował Ks. Artur Zbański we współpracy z nauczycielkami ZSP Panią Iwoną Słowikowską i Panią Irminą Frąckiewicz oraz Panem Karolem Miłoszem. Prezentację multimedialną wraz z uczniami klas informatycznych przygotowała nauczycielka Pani Agnieszka Frączek. Kilkunastoosobowa grupa nauczycieli i pracowników szkoły pod kierunkiem Pani Małgorzaty Musiejuk i Pana Roberta Zyszczuka zadbała o wystrój dolnego kościoła.

Podczas uroczystości miało miejsce wręczenie nagród laureatom powiatowego konkursu literackiego i recytatorskiego zorganizowanego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Pełen wzruszeń i refleksji wieczór osłodził poczęstunek przygotowany przez uczniów klas gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli gastronomii.

Tradycyjnie już na zakończenie została wspólnie odśpiewana „Barka”- jedna z ulubionych pieśni Ojca Świętego.