Warsztaty pieczenia chleba

W Polsce chleb jest nie tylko częścią naszego codziennego menu i produktem spożywczym, ale także ważnym symbolem kulturowym. Traktowany jest ze szczególna czcią i szacunkiem. Kiedyś wypiekało się go w domowych warunkach, angażując w to nierzadko całą rodzinę i sąsiadów, dzisiaj najczęściej po prostu go kupujemy. Warto jednak tradycję wypieku chleba ocalać od zapomnienia. Dlatego z inicjatywy Pani Dyrektor Grażyny Dzidy, przy wsparciu Pana Kierownika Marka Paszkowskiego oraz zaangażowaniu młodzieży i wychowawców, w Internacie ZSP odbyły się warsztaty pieczenia chleba.

Celem warsztatów było promowanie zdrowego żywienia  oraz kultywowanie tradycji związanej z symboliką i historią chleba w Polsce.

Na początku uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli film ,,Od ziarna do bochna”, zrealizowany w Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej. Dzięki filmowi poznali tradycyjny sposób pozyskiwania ziarna, mąki i wypieku chleba, a także dowiedzieli się o głębokim szacunku jakim darzono chleb w Polsce. Później przyszedł czas na część praktyczną – uczniowie, pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Tokarskiej, poznali tajniki i uczestniczyli w wypieku oraz degustacji różnych rodzajów chleba:

– podpłomyki wypiekane z mąki orkiszowej, płaskie chlebki wypiekane najczęściej na kamieniach;

– chleb prądnicki jest tradycyjnym ciemnym chlebem, wypiekanym na zakwasie żytnim z dodatkiem mąki orkiszowej i gotowanych ziemniaków. To, co odróżnia go na pierwszy rzut oka od innych chlebów, to pokaźny rozmiar. Powstaje w dwóch gramaturach, ale nawet w wersji mniejszej waży ok. 4,5 kg i ma do 65 cm długości oraz 35 cm szerokości przy wysokości do 15 cm. Natomiast w wersji większej jego masa to 14 kg, jest też długi na metr i szeroki na pół metra. Według legendy wójt krakowski zanosił królowi na Wawel pierwszy upieczony po żniwach bochenek chleba. Zwyczaj ten pielęgnowano również w czasach, gdy władca wyemigrował do Warszawy. Jeszcze za panowania Stanisława Augusta, z okazji dnia św. Jana, burmistrz krakowski dostarczał władcy chleb do stolicy;

– chleb żytnio – orkiszowy na zakwasie z mąki pełnoziarnistej żytniej typ 2000 i orkiszowej typ 1700, posiada właściwości zdrowotne, gdyż posiada większą zawartość witamin i związków mineralnych oraz błonnika;

– chleb żytnio – pszenny z nasionami, siemieniem lnianym oraz otrębami na zakwasie, dostarcza bakterii kwasu mlekowego, które mają dobroczynny wpływ na prace całego przewodu pokarmowego, jest to chleb najczęściej spożywany;

– chleb gryczany składa się z kaszy gryczanej niepalonej oraz wody i soli, polecany w diecie bezglutenowej;

– chleb pszenny z mąki orkiszowej typ 650. Jest jasny, o mniejszej ilości składników mineralnych i witamin, polecany dla osób z nieżytami żołądka, jest lekkostrawny;

– chleb niskowęglowodanowy – bez mąki, z sera twarogowego i płatków owsianych, bezglutenowy;

– chleb dyniowy – z purée dyniowym, mąką pszenną jasną typ 500 oraz nadzieniem dyniowo – pomidorowym, chlebek tzw. rwany;

– chleb japoński – z mąki pszennej jasnej  typ 500. Część mąki jest zaparzana wrzącą wodą, dzięki  temu chleb zachowuje dłużej świeżość. Był on suwenirem na uroczystości rozdawania Oskarów w Hollywood w tym roku.

 

Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Młodzież poznała historię chleba i zwróciła uwagę na rolę, jaką pieczywo odgrywa w życiu człowieka. Uczniowie spędzili ten czas bardzo kreatywnie. Na koniec wszyscy częstowali się chlebem – symbolem dobroci, gościnności i miłości.