W gościnnych progach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego

Image20 lutego 2017 roku uczniowie klasy I lph wraz z opiekunami – panią wicedyrektor Renatą Manowiec, panią Jolantą Bilską, panią Katarzyną Mackiewicz i panią Dorotą Krasucką, uczestniczyli w wycieczce do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, która w tym roku obchodzi jubileusz  110-lecia.
W gościnnych progach Biblioteki przywitał nas Dyrektor Tadeusz Sławecki. Przedstawił historię tego miejsca, przybliżył sylwetkę  patrona Hieronima Rafała Łopacińskiego oraz opowiedział o działalności poszczególnych agend. Zapoznał nas też z bogatą ofertą Biblioteki i zaprosił do współpracy.
Następnie z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu Pani Katarzyny Podkowińskiej na temat starodruków. Okazała się ona prawdziwą pasjonatką, która w sposób barwny i ciekawy zaprezentowała nam rękopisy z autografami królów polskich, list Stanisława Augusta Poniatowskiego z prośbą o pożyczkę w oryginalnej kopercie z 1793 roku czy testament z 1710 roku sporządzony w Krasnymstawie. Podczas wykładu nie zabrakło akcentów związanych z Radzyniem Podlaskim i jego najbliższą okolicą. Mogliśmy zapoznać się z treścią listu napisanego  w 1767 roku w Radzyniu Podlaskim przez Marię Potocką. Oglądaliśmy też akt lokacyjny wsi Biała z autografem króla Władysława IV Wazy datowany na rok 1640.

Kolejnym punktem programu była wystawa pt.”Auschwitz, fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady”, znajdująca się w galerii Biblioteki.
Na koniec odbyliśmy spacer po Bibliotece, podczas którego mogliśmy poznać zasady korzystania z katalogów tradycyjnych i komputerowych oraz zobaczyć wypożyczalnie, czytelnie i inne pomieszczenia dostępne na co dzień jedynie pracownikom tej instytucji.
Ogromne wrażenie zrobił na nas klimat tego miejsca i życzliwość osób, które spotkaliśmy. Z pewnością nie była to nasza ostatnia wizyta w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.

mt_gallery:W gościnnych progach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego 

Więcej kliknij tutaj