V Konferencja Ekonomiczna Młody człowiek w świecie finansów

2 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbyła się V Konferencja Ekonomiczna Młody człowiek w świecie finansów zorganizowana we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Narodowym Bankiem Polskim Oddział Okręgowy w Lublinie oraz Komendą Powiatową Policji w Radzyniu Podlaskim. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to Moje kompetencje moją przyszłością.

Konferencję przygotowali uczniowie technikum ekonomicznego pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów ekonomicznych.

Konferencję uświetnili zaproszeni goście: starosta radzyński pan Szczepan Niebrzegowski, oraz członkowie kadry kierowniczej ZSP Grażyna Dzida, Barbara Zaniewicz, Agnieszka Gątarczyk, Mariusz Antol, Marek Paszkowski, Wiesław Paszkowski.

Piąta już konferencja jest wynikiem współpracy  jaką w 2016 roku ZSP w Radzyniu Podlaskim nawiązał z SGH w Warszawie w ramach programu „Klasa Akademicka”, w efekcie czego od sześciu lat w ZSP funkcjonują klasy akademickie SGH.

Konferencję otworzyli Starosta Radzyński pan Szczepan Niebrzegowski wraz z Dyrektorem szkoły panią Grażyną Dzida. Powitali gości oraz przedstawili ideę tego przedsięwzięcia, a dalszą część poprowadzili uczniowie klasy drugiej Aleksandra Antoniewska i Marcel Semeniuk.

W czasie konferencji wygłoszono prelekcje:

  • Moje finanse, moja przyszłość – dr Ilona Skibińska–Fabrowska, Dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie
  • Moja edukacja. Jak zaplanować efektywną ścieżkę kształcenia – dr Adam Jarosz, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Dbaj o bezpieczeństwo. Nie daj się oszukać – Piotr Woszczak, Komenda Powiatowa Policji w Radzyniu Podlaskim
  • Kompetencje przyszłości –  Kinga Sposób, studentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, absolwentka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

W podsumowaniu konferencji dyrektor NBP, pani Ilona Fabrowska – Skibińska zaprezentowała monetę kolekcjonerską „Wielcy polscy ekonomiści – Władysław Zawadzki” oraz wręczyła nagrody uczniom zaangażowanym w organizację konferencji, osiągającym sukcesy w konkursach i olimpiadach i przyczyniającym się do popularyzacji ekonomicznych kierunków kształcenia. Wyróżnieni uczniowie to: Gabriela Borowik, Daria Hołownia, Wiktoria Fraczek, Izabela Karczmarz, Jakub Kryjak, Jolanta Nakonieczna. Pamiątki otrzymali również pani dyrektor Grażyna Dzida, pani wicedyrektor Barbara Zaniewicz i zaangażowani w organizację konferencji nauczyciele przedmiotów ekonomicznych: pan Artur Dołbeń, pani Edyta Fijałek i pani Anna Gryta.  

Następnie pan dr Adam Jarosz z SGH wręczył nagrody uczniom, którzy otrzymali najlepsze wyniki w teście wiedzy o finansach, który odbył się w naszej szkole 15 listopada w ramach Dnia Edukacji Finansowej. Zwycięzcami konkursu zostali: wersja I: Izabela Karczmarz klasa 4telp, Kinga Kozdra klasa 4telp, Ryszkowski Paweł klasa 4 telp; wersja II: Adam Kałuszyński klasa 2ti, Szymon Walczyna klasa 1tei, Daria Kalinowska klasa 3lb.

Dyrektor ZSP pani Grażyna Dzida podsumowując konferencję wręczyła podziękowania prelegentom, prowadzącym uczniom i przybyłym gościom.

Dodatkowym istotnym elementem odbytej konferencji były stoiska informacyjne dla uczniów przygotowane przez Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, który zaprezentował ofertę skierowaną do młodzieży szkolnej. Swoją ofertę pomocy i współpracy dla młodzieży zaprezentowało również Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Radzyniu Podlaskim oraz doradca zawodowy ZSP pani Małgorzata Tokarska.