Uczniowie Liceum w Paterno’ gościli w ZSP

Dwunastu uczniów i dwóch koordynatorów Anna Distefano i Guseppe Scrauaglieri z Istituto di Istruzione Superiore Mario Rapisardi w Paterno na Sycylii przebywało z rewizytą od 08.04.2018 do 15.04.2018 w Radzyniu Podlaskim.

Inicjatorem wymiany międzynarodowej była pani dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II dr Grażyna Dzida, która nawiązała kontakt ze szkołą średnią Istituto di Istruzione Superiore Mario Rapisardi w Paterno’ i podpisała porozumienia dotyczące współpracy pomiędzy szkołami. W skład szkoły średniej z Paterno’ wchodzi: Liceum Klasyczne, Liceum Przyrodniczo – Humanistyczne, Liceum Artystyczne oraz Technikum Chemiczne. Już na lotnisku w Warszawie włoskich uczniów  powitali rówieśnicy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim wraz z opiekunami wymiany: Grażyną Dzidą oraz Iwoną Słowikowską – nauczycielką  języka angielskiego. Pierwszym punktem pobytu w Radzyniu było spotkanie z Panem Lucjanem Kotwicą Starostą Powiatu Radzyńskiego. Uczestnicy międzynarodowej wymiany uczestniczyli w warsztatach kulinarnych i zawodach sportowych zorganizowanych w hali widowiskowo – sportowej ZSP. Nie mogło zabraknąć czasu na zwiedzanie naszego pięknego miasta pod przewodnictwem pana Piotra Hapki.

Młodzież poznawała również uroki Polski zwiedzając Wadowice – miasto rodzinne Papieża Jana Pawła II, Kraków, Wieliczkę i stolicę Polski -Warszawę. Podczas wycieczki do Lublina bardzo wzruszającym punktem programu było zwiedzanie niemieckiego obozu zagłady „Majdanek” w Lublinie.

Dla goście ze słonecznej Italii wizyta w Polsce była niezapomnianą przygodą edukacyjno – turystyczną. Życzymy aby wymiana młodzieży polsko-włoskiej była kontynuowana a nawiązane przyjaźnie przetrwały wiele lat.