Uczniowie I klasy prawno-administracyjnej II LO z ZSP na warsztatach w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim

17 listopada 2017 roku uczniowie klasy pierwszej o profilu prawno – administracyjnym II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim uczestniczyli w warsztatach w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim. Uczniów powitała Pani Alicja Pawlina, sędzia orzekająca w Wydziale Rodzinnym i Spraw Nieletnich , która opowiedziała o pracy sędziów, funkcjonowaniu sądów, zasadach obowiązujących na sali rozpraw i przybliżyła przepisy określające, zasady prowadzenia postępowań przed sądami rodzinnymi. Kolejnym etapem wizyty były warsztaty.  Uczniowie zostali podzieleni na trzyosobowe grupy i wcielili się w rolę zespołów orzekających. Po zapoznaniu się ze sprawą mieli wydać wyrok. Po wykonaniu zadania Pani sędzia podsumowała pracę uczniów, pochwaliła ich za profesjonalne i poważne podejście do powierzonego zadania. Na zakończenie wizyty w sądzie młodzież mogła poczuć się jak prawdziwy skład orzekający, ponieważ efekty pracy były prezentowane z miejsca, które na co dzień zajmują sędziowie.

Na zakończenie odbyły się pamiątkowe zdjęcia. Wiedza zdobyta podczas tych zajęć pozwoli na dokonywanie właściwych wyborów i być może ułatwi podjęcie decyzji o dalszym kształceniu.