UCZNIOWIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO WZIĘLI UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE ALICJA W KRAINIE PARAGRAFÓW

Dnia 15 maja  2023 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, reprezentacja uczniów II klasy prawno-administracyjnej naszego liceum ogólnokształcącego, pod opieką mgr Renaty Manowiec wzięła udział w finale ogólnopolskiego konkursu „Alicja w krainie Paragrafów.” Konkurs zorganizowany został na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL dedykowany był uczniom szkół średnich. Opierał się na wzorcu turniejów moot court. Jego zasadniczym celem była promocja studiów i zawodów prawniczych,   a także wspieranie młodych ludzi w zakresie poszerzania przez nich wiedzy prawniczej, doskonalenia umiejętności retorycznych i artystycznych oraz pracy w zespole. Rywalizacja miała charakter drużynowy. Każdą ze szkół biorących udział w konkursie reprezentował 5-osobowy zespół. Zadaniem uczestników było przygotowanie strategii obrony lub oskarżenia w trakcie symulacji rozprawy w sprawie karnej, w której odgrywali oni określone role (obrońcy, oskarżyciela, świadków i oskarżonej).
W jury konkursowym, któremu przewodniczył sędzia, zasiadali również prokurator prokuratury rejonowej, sędzia sądu rejonowego,  adwokat, pracownicy naukowi Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji.

Udział w konkursie był dla uczniów cennym doświadczeniem i szansą na wykorzystanie swojej wiedzy w praktyce.

Serdecznie gratulujemy!