Tablica Pamięci Społeczności Żydowskiej Radzynia Podlaskiego

ImageUroczystość odsłonięcia Tablicy Pamięci Społeczności Żydowskiej Radzynia Podlaskiego i okolic odbyła się 31.10.2012r. Naszą szkołę reprezentowały klasy 2 la i 1lc pod opieką p. Jolanty Bilskiej oraz p. Agnieszki Gątarczyk. W tym ważnym wydarzeniu wzięli udział : p. Adam Aptowicz – koordynator projektu, pastor Tomasz Mańko, p. Julian Mazurek – były Burmistrza Miasta oraz bp Andrzej Jeziernicki – Prezbiter Naczelny kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Radzyń Podlaski gościł również Ambasadora Izraela w Polsce i przedstawicieli Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska . Po uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy ulicy Armii Krajowej na dalszą część programu wszyscy udali się do Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, gdzie gościł nas dyrektor Zbigniew Czuryło. Wysłuchaliśmy fragmentów  wspomnień  Żydów  mieszkających do  II wojny światowej w Radzyniu Podlaskim.

Pan  Starosta Lucjan Kotwica, czytając fragment „Księgi pamięci”zacytował słowa jednego z mieszkańców: „Radzyniu Ciebie nie da się zapomnieć”. Na koniec przemówienia podkreślił : „Głos Żydów został uciszony na zawsze – Nie na zawsze, oni  kochali miasto  i my my je  kochajmy jak oni”. O 13.30 odbył się koncert w wykonaniu muzyka Filharmonii Lubelskiej Mariusza Gościłło wraz z akompaniamentem.
Uroczystość była dla młodzieży żywą lekcją historii, której nie da się tak łatwo zapomnieć – Najważniejsze jest to, co zostało w naszych sercach.

 

 mt_gallery:Uroczystość odsłonięcia Tablicy Pamięci Społeczności Żydowskiej. Foto:Patryk Pasek

Foto:Patryk Pasek

Więcej kliknij tutaj