Sukcesy radzyńskich judoków na koniec roku 2015

ImageOgólnopolski Turniej Judo w Sochaczewie
21 listopada 2015 roku w Sochaczewie odbył się Ogólnopolski Turniej o Puchar Wójta Gminy Sochaczew w kategorii dzieci (roczniki 2003-2006) i młodzików (2001-2002) w Judo z udziałem młodych judoków z Radzyńskiego Klubu Orion-Technik, działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim.
W zawodach uczestniczyło ponad 300 zawodników z blisko 30 klubów z Polski centralnej, głownie z Mazowsza, Łodzi i województwa świętokrzyskiego. W tym, 9 młodych judoków z MULKS Orion-Technik przy ZSP w Radzyniu Podlaskim. Rywalizacja była na wysokim poziomie z udziałem medalistów Mistrzostw i Pucharu Polski młodzików. Pomimo wielu wymagających przeciwników Radzyniacy wywalczyli 4 medale oraz po dwa  5 i  7. Skuteczniejsze okazały się dziewczynki zdobywające więcej nagród.
Pierwsze miejsce w wadze 33 kg dzieci starszych wywalczyła Daria Hołownia, zaś drugie miejsce jej siostra Anita w wadze 33 kg. Druga była również Agnieszka Kałuska startująca w wadze 39 kg. 3 miejsce w licznej i bardzo mocno obsadzonej wadze 30 kg wywalczył Franek Gepner, który wyprzedził kolegów z klubu Andrzeja Kowalika (5. miejsce) i Janka Zajko (7 miejsce). W wadze 52 kg 5 miejsce zajęła Zuzia Krupa natomiast w wadze 33 kg chłopców  dziewiąty był Michał Obrębski. W kategorii 50 kg debiutował Kryspin Niebrzegowski, który mimo krótkiego stażu treningowego odważnie, choć jeszcze bez sukcesu, wystartował w zawodach.

Udział w turniejach mikołajkowych
W sobotę 5 grudnia 2015 roku w Mińsku Mazowieckim rozegrał się turniej mikołajkowy w którym wzięły udział kluby z Mazowsza, Lubelszczyzny, Łodzi i Ostrowca Świętokrzyskiego. Zawody odbywały się w podwójnej formule: starsi zawodnicy walczyli zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Judo a najmłodsi debiutujący na macie walczyli w formule uproszczonej „sumo”. W obu grupach walczyło 24 radzyńskich zawodników, którzy spisali się znakomicie.
Wśród najmłodszych medale i wysokie miejsca zdobyli:
– Nikodem Boreta – 2 złote medale (walczył w dwóch wagach),
– Maciek Mazurek – I miejsce w wadze 27 kg,
– Julia Zielińska – I miejsce w wadze 40 kg,
– Adam Kałuszynski – II miejsce w wadze 26 kg,
– Alan Kwasowiec – II miejsce w wadze 29 kg,
– Ola Orębska – 2 miejsce w wadze 24 kg,
– Oskar Pawlik – 2 miejsce w wadze 30 kg,
– Justyna Kałuska – 2 miejsce w wadze 33 kg,
– Laura Pawlik – 3 miejsce w wadze,
– Wojtek Mazurek IV miejsce,
– Mikołaj Szkułat i Zosia Golecka zajęli 5 miejsca w swoich kategoriach wagowych.
Był to świetny sprawdzian dla początkujących zawodników najmłodszych kategorii wiekowych. Chociaż walczyli w formule uproszczonej, bardziej przypominającej sumo niż walki judo, liczy się przede wszystkim zebrane pierwsze doświadczenie w zawodach i pokonanie strachu przed sportową rywalizacją.

W części głównego turnieju w poszczególnych wagach walczyli:
W rocznikach 2007 i młodszych:
– w wadze 33 kg zwyciężył Marcin Kałuski
– w wadze 30 kg drugi był Julek Chudek, a trzeci Alek Muniowski,
– Staś Krupa w kat. 36 kg był drugi.

W rocznikach 2005 – 2006:
– w wadze 30 kg:
W finale po pokonaniu swoich przeciwników w grupach i półfinale bardzo wyrównaną walkę finałową stoczyli Andrzej Kowalik i Franek Gepner. Zwyciężył Andrzej Kowalik, który w końcówce drugiej dogrywki po efektownym rzucie pokonał Franka.
W wadze 36 kg zwyciężyła Anita Hołownia, a walczący w tej samej wadze Michał Obrębski był  4.
– w wadze 39 kg dziewcząt:
Martyna Muniowska zajęła 3 miejsce, a Agnieszka Kałuska była 4

W rocznikach 2003-2004:
Daria Hołownia była 2 w wadze 36 kg (walkę o pierwsze miejsce przegrała, ze znacznie od niej cięższym chłopcem). Również drugie miejsca wywalczyły Zuzanna Krupa (kat. 50kg) oraz Kamila Bigoraj (kat. 39kg)
Łącznie wywalczyliśmy 21 medali w tym 7 złotych, 11 srebrnych i 3 brązowe. Co stanowi wielkie osiągnięcie dla 24 radzyńskich judoków klubu „Technik-Orion”, trenowanych przez Waldemara Podsiadłego.

Rywalizacja w Chełmie
Tydzień później nasi młodzi judocy walczyli w Chełmie w „Otwartym Wojewódzkim Turnieju Mikołajkowym”. Przybyli na niego licznie zawodnicy ze wszystkich klubów województwa lubelskiego, kilka klubów z Ukrainy, Białorusi oraz z Ostrowca Świętokrzyskiego. W tym gronie wystartowało 12 judoków MULKS „Technik-Orion”, klubu działającego przy ZSP w Radzyniu Podlaskim. Nasi zawodnicy walczyli bardzo dobrze i toczyli zwycięskie pojedynki nie tyko z rywalami z Polski, ale także z kolegami i koleżankami z Ukrainy i Białorusi. Na szczególne słowa uznania zasługuje trójka radzyniaków walczących w wadze 30 kg. w której rywalizowało aż 13 zawodników, w tym 6 z za wschodniej granicy. Młodzi radzyniacy zdobyli w tej kategorii komplet medali: złoto wywalczył Andrzej Kowalik po walce w finale z Frankiem Gepnerem (podobnie jak w Mińsku), a brąz uzyskał Janek Zajko wygrywając z kolegą z Ukrainy.

Wśród najmłodszych ponownie tak jak w Mińsku bardzo dobrze spisał się Marcin Kałuski, który wywalczył złoty medal. Odebrał go wraz ze słodyczami z rąk prawdziwego „Świętego Mikołaja”, który dekorował i nagradzał uczestników turnieju.
Stasio Krupa był II w wadze 33 kg. Jak zwykle nie zawiodły siostry Hołownie. Anita zwyciężyła w wadze 36 kg dziewcząt roczników 2005-2006, a Daria w grupie starszej 2003-2004. W wadze 50 kg tej grupy wiekowej 3 miejsce zajął Kryspin Niebrzegowski,a  Zuzia Krupa była 5. W wadze 40 kg dziewcząt roczników 2005-2006 dobrze spisały się Agnieszka Kałuska i Martyna Muniowska. Młode zawodniczki wywalczyły odpowiednio 2 i 3 miejsce. Ponad to, w wadze 40 kg chłopców startował, tym razem bez powodzenia Michał Hawryluk.
Zawodnicy nie tyko dobrze i skutecznie walczyli, ale często prezentowali efektowne rzuty, oklaskiwane przez publiczność zebraną w hali sportowej w Chełmie co bardzo podbudowało młodych zawodników. Start w turnieju zalicza się to bardzo udanych wyjazdów.

mt_gallery:Sukcesy radzyńskich judoków na koniec roku 2015 

Więcej kliknij tutaj