Spacer pamięci

Image19 kwietnia 2016 r. odbył się „Spacer pamięci” zaplanowany i zorganizowany przez grupę projektową „Pamięć dla Przyszłości. Upamiętniany Getto w Radzyniu Podlaskim”.  O godz. 10. 40 wyruszyliśmy w towarzystwie naszych koleżanek i kolegów z innych klas wraz z opiekunami,  sprzed szkoły, by o godz. 11.00 rozpocząć nasz Spacer. Na Placu czekała już na nas młodzież ,wraz ze swymi nauczycielami, z zaprzyjaźnionego I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim oraz przedstawiciele lokalnej społeczności. Pani Dyrektor dr Grażyna Dzida przywitała wszystkich gości. Rozdaliśmy żonkile  oraz pamiątkę, czyli mapę przedwojennego Radzynia z zaznaczonymi granicami getta. Zauważyłyśmy, że mapa wzbudziła spore zainteresowanie wśród naszych gości.
Spacer ul. Dąbrowskiego, Pocztową, Armii Krajowej i Jana Pawła II przebiegał bardzo spokojnie. Przy pomniku – obelisku poświęconym dawnym mieszkańcom Radzynia, ofiarom Holocaustu z lat 1939 – 1945, przedstawiliśmy zebranym montaż literacko – historyczny przybliżając  historię tego miejsca i losy społeczności żydowskiej w naszym mieście.  Pamięć radzyńskich ofiar Holokaustu uczciliśmy minutą ciszy i bukietem żonkili złożonych przy obelisku.
Następnie wszyscy wróciliśmy na Plac Wolności, gdzie po podziękowaniach dla uczestników zakończyłyśmy naszą uroczystość. Cieszymy się z wielu życzliwych słów jakie usłyszałyśmy o naszym projekcie i naszych działaniach. Mamy nadzieję, że był to jeden z wielu kolejnych projektów, jakie będziemy realizować w przyszłości, nie tylko dla naszej szkoły, ale też dla środowiska lokalnego,  chętnie we współpracy z innymi szkołami.
 Projekt „Pamięć dla Przyszłości” i ta forma pracy przyniosła dla wszystkich, którzy w tym uczestniczyli lub tylko obserwowali nasz fanpage na Facebooku, wiele treści, często nowych, i przybliżyła historię naszego wielokulturowego kiedyś miasteczka.

Na koniec pochwalimy się tym co usłyszałyśmy o naszym pomyśle na upamiętnienie miejsca Zagłady blisko nas – „To był strzał w dziesiątkę”. To określenie bardzo nam się podoba. Nasz główny cel – upamiętnienie Getta w Radzyniu Podlaskim został w pełni osiągnięty.
Dziękujemy Dyrekcji naszej szkoły oraz wszystkim za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu naszego „Spaceru pamięci”, wszystkim gościom za uczestnictwo i miłe słowa. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Mirosława Piasko, który zrobił nam ogromną niezaplanowaną niespodziankę i uwiecznił naszą akcję na nagranym i zmontowanym przez siebie  filmie. Tym sposobem otrzymaliśmy piękną pamiątkę z naszej uroczystości.
 

{youtube}aXnRpa0iHqY{/youtube}

{youtube}UmfQc-cah-8{/youtube}

 

mt_gallery:Spacer pamięci 

 

 

Więcej kliknij tutaj