Reprezentanci ZSP w finałach ogólnopolskich konkursów gastronomicznych

ImageUczniowie technikum ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim po raz kolejny zakwalifikowali się do finałów ogólnopolskich konkursów gastronomicznych i z sukcesami reprezentowali szkołę w Warszawie. Pierwszy z nich „Kuchnia Polska na Mazowszu 2016” odbył się 18 listopada 2016 r., a jego organizatorem był Zespół Szkół Spożywczo-Gastronomicznych w Warszawie. W finale udział wzięły dwa zespoły w składzie:
Maciej Strzelczyk i Anna Jezierska (konkurs gastronomiczny) oraz Natalia Siwczuk (konkurs kelnerski)
Konrad Kozak i Patrycja Kieler (konkurs gastronomiczny) oraz Karol Łuba (konkurs kelnerski)
W konkursie gastronomicznym Maciej i Ania przygotowali dwie popisowe potrawy:  udo z kurczaka faszerowane kaszą gryczaną, podane z musem z jarzębiny, makaronem z marchewki i chipsem z bursztyna,  dorsz pod aromatyczną kruszonką z chleba razowego, z konfiturą gruszkowo-pigwową, sosem z czarnego bzu, piklowaną cebulką i pudrem cytrynowym, natomiast Konrad i Patrycja zaserwowali dorsza w ziołach pod orzechowa panierką na puree z białych warzyw, a także roladkę z kurczaka na kaszy pęczak w sosie z pomidorów koktajlowych z grillowaną pieczarką.
Jury konkursowe przyznało obu zespołom wyróżnienie. W konkursie kelnerskim uczniowie wykazywali się wiedzą teoretyczną, umiejętnością nakrywania stołu i techniką przyrządzania koktajli.
9 grudnia uczniowie technikum uczestniczyli w kolejnym konkursie – VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych „Kuchnia Polska w Tradycji Świąt Bożego Narodzenia 2016” oraz eliminacjach do II Ogólnopolskiej „Olimpiady Kawy” dla Szkół Gastronomicznych. Maciej Strzelczyk oraz Natalia Siwczuk przygotowali danie główne pierś z gęsi sous vide z sosem wiśniowym z gruszką korzenną i biszkoptem marchewkowo-imbirowym oraz przystawkę tatar ze śledzia z burakiem i pastą z awokado oraz galaretką ogórkową. W Olimpiadzie Kawy Kamil Kordula zmagał się z testem teoretycznym oraz przygotowywał i serwował kawę, a bardzo dobry wynik zagwarantował mu kwalifikację do finału podczas Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro”, które odbędą się 7 kwietnia 2017 roku.
Do konkursów uczniów przygotowywali nauczyciele przedmiotów zawodowych: Agnieszka Śledź, Jacek Michalak oraz Monika Kitlińska.    
Zdaniem nauczycieli udział w tak prestiżowych konkursach to nie tylko promocja szkoły ale także cenne doświadczenie zawodowe oraz możliwość wymiany doświadczeń w gronie przedstawicieli różnych środowisk branży gastronomicznej z całej Polski.
mt_gallery:Reprezentanci ZSP w finałach ogólnopolskich konkursów gastronomicznych Więcej kliknij tutaj