„Biblioteka zawsze po drodze – nie mijam, wchodzę”

Image„Biblioteka zawsze po drodze – nie mijam, wchodzę” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. W ramach obchodów Biblioteka Pedagogiczna w Radzyniu Podlaskim zorganizowała   warsztaty poetyckie dla uczniów ZSP im. Jana Pawła II. W dniu  09 maja klasa ILA o profilu humanistycznym uczestniczyła w zajęciach , które prowadził Pan Adam Świć – polonista, animator kultury i poeta. Zaproponował zabawę słowem. Zaprezentował humorystyczne utwory S. Barańczaka, W. Szymborskiej i własne a następnie zachęcił  uczniów do twórczości własnej.

 

Mieliśmy za zadanie stworzyć wierszyk  do podanych rymów: "Wiosna – radosna"; "kobierce" – "serce". Poszło to dosyć sprawnie. W rezultacie otrzymaliśmy bardzo ciekawe rymowanki:

"Nadchodzi wiosna
Moja mama pewnie stanie się radosna
Raduje się me serce
Gdy wyruszam na ślubne kobierce.""Biblioteka zawsze po drodze - nie mijam, wchodzę"

Prowadzący podał także kilka przykładów palindromów – słów lub zdań, które czytane na opak brzmią dokładnie tak samo. Palindromem jest np.: "Zakopane – pyszne? Ten zsyp? E, na pokaz". Bardzo ciekawe okazało się pisanie tautogramów,  a więc tekstów, w których każde słowo zaczyna się na tę samą literę: "Robert rowerem rozjechał ropuchę". Uczniowie klasy ILA musieli zmierzyć się też z wieloma innymi formami literackimi. Należały do nich: epitafium (napis ku czci zmarłego: "Tu leży  Nowak  Monika, żona otyłego ratownika"), anagram (wyraz, wyrażenie, lub całe zdanie powstałe przez przestawienie liter bądź sylab innego wyrazu lub zdania, np. "Paulina Pawelec": 'ulica', 'paw', 'palec', 'pali', 'ul', 'na', 'ale', 'wcale'), haiku (japoński wiersz nierymowany składający się z 3 wersów, o układzie sylab: 5, 7, 5, np:

"Człowiek wśród ludzi
zawsze będzie samotny
mimo ludzi"

Uczestnicy warsztatów byli nimi zachwyceni. Pisanie różnorodnych form literackich sprawiło im mnóstwo radości i już czekają na następne takie spotkanie.

 

Więcej kliknij tutaj