Przywróćmy pamięć. Radzyń 2016

ImageUczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim włączyli się w ogólnopolski  projekt „Przywróćmy pamięć”, którego celem jest rozwijanie i popularyzacja zainteresowań młodych ludzi historią i lokalnym dziedzictwem kulturowym.
 Projekt ten wpisuje się w dotychczasowe działania szkoły na rzecz pamięci o wielokulturowej przeszłości miasta i regionu. Uczniowie w latach ubiegłych zbierali już materiały o kolonistach niemieckich („Wspólna przeszłość- wspólna przyszłość”), spotykali się ze świadkami historii i spisywali wspomnienia („ Sefer” „Radzyń dla aktywnych”). Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych było współorganizatorem projektu „Muzeum na kółkach”, w ramach którego wydano folder „Żydzi w Radzyniu. Historia i kultura”. Informacje o tych i innych inicjatywach znaleźć można na stronie promenadazsp.
W ramach projektu „Przywróćmy pamięć” licealiści  przeprowadzają wywiady ze świadkami historii oraz tworzą fotogalerię, prezentującą ważne dla mieszkańców Radzynia miejsca i zabytki kultury. Celem działań jest  integracja społeczności lokalnej wokół tematu dziedzictwa kulturowego i pamięci o nim, a także tworzenie więzi między różnymi grupami społecznymi.

Przywróćmy pamięć. Radzyń 2016Przywróćmy pamięć. Radzyń 2016 

Zaangażowanie młodych ludzi w dialog międzypokoleniowy oraz edukację rówieśniczą przyczyni się do kształtowania postaw tolerancji i szacunku dla odmienności oraz do  ocalenia od zapomnienia  części naszego dziedzictwa, jaką jest pamięć o wydarzeniach z przeszłości. Obecna edycja programu realizowana jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
Grupę projektową tworzą uczniowie klasy pierwszej o profilu humanistycznym: Julia Guz, Karolina Trochimiak, Sylwia Lalka, Patrycja Semeniuk, Angelika Strus, Mateusz Kożuchowski, Dominika Książek  i  Weronika Zielińska. Opiekunem  grupy jest  Jolanta Bilska.
Uczestnicy projektu zwracają się z prośbą do osób starszych, które pamiętają ciekawe wydarzenia związane z  historią  Radzynia, o podzielenie się wspomnieniami. Mogą one dotyczyć życia codziennego, miejsc, wydarzeń, mody, obyczajów … .
Kontakt: jolabilska@autograf.pl Więcej kliknij tutaj