Przyjemne  z pożytecznym – lekcja terenowa w Górach Świętokrzyskich

W dniach 24-25 maja 2018 r. odbyła się wycieczka edukacyjna w Góry Świętokrzyskie, w której wzięli udział uczniowie klas: 2tf, 2te, 1tbm, 1tf z opiekunami: Panią Ewą Kot, Panią Ewą Mackiewicz i Panią Renatą Litwiniec.

Głównym celem wyjazdu było poznanie cech środowiska naturalnego Gór Świętokrzyskich, działalności gospodarczej człowieka w tym regionie oraz rozbudzenie w uczniach zamiłowania do krajoznawstwa i turystyki.

Pierwszym punktem naszej podróży było Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem obiektów dwóch chronologicznie następujących po sobie zakładów wielkopiecowych (hut żelaza). Wśród atrakcji znajdujących się na terenie Muzeum znaleźć można było samochody produkowane przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych STAR, zaś w zabytkowym kinie Kotłownia prezentowana była wystawa paleontologiczna na, której najważniejszym elementem był zbiór skamieniałości – tropów dinozaurów ery mezozoicznej żyjących w rejonie Gór Świętokrzyskich 200 milionów lat temu.

Następie udaliśmy się do Chęcin. Tutaj po pokonaniu kilkunastu schodków i przejściu obok wyrzeźbionych w kawałku drewna posągów królów, królowych, rycerzy i mieszczan dotarliśmy do zrekonstruowanego i zabezpieczonego jako „trwała ruina” zamku chęcińskiego. Przewodnik przybliżył nam historię zamku i przedstawił ciekawostki z nim związane. Z dwóch wież widokowych zamku, który zlokalizowany jest na podłużnym wzniesieniu podziwialiśmy panoramę okolicy (przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Kraków i Tatry). Mile zaskoczył nas pokaz tańców średniowiecznych, który stworzył niesamowity klimat w tym  miejscu.

W późnych godzinach popołudniowych udaliśmy się do Jaskini Raj. Obok Jaskini Raj w Chęcinach powstało niedawno nowoczesne, multimedialne Centrum Neandertalczyka, w którym zobaczyliśmy niezwykle realistyczne postacie, przedstawiające naszych przodków – neandertalczyków oraz mamuty – zwierzęta, które im na co dzień towarzyszyły, na które polowali, a które wyginęły dawno temu. Następnie odwiedziliśmy jedną z najpopularniejszych jaskiń w Polsce z piękną, bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową, pokrywającą cały obiekt. Występują tu niemal wszystkie formy nacieków, od popularnych stalaktytów, przez żebra, polewy, draperie, kolumny naciekowe po bardzo rzadkie perły jaskiniowe. Jest to atrakcyjne miejsce dla każdej grupy wiekowej – nam pozwoliło pogłębić wiedzę o procesach i formach krasowych.

Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy ogniskiem.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się w stolicy województwa – KIELCACH. Bez wątpienia jednym z pierwszych miejsc w Kielcach, które warto odwiedzić ( i my tak zrobiliśmy) to ścisły rezerwat geologiczno – przyrodniczy „Kadzielnia”. Ochronie podlega tutaj najwyższa część wyniosłego skalnego cypla, tzw. Skałka Geologów, wznosząca się pośrodku nieczynnego od 1962 r. kamieniołomu oraz zjawiska krasu powierzchniowego, podziemnego i kopalnego. Z rezerwatu udaliśmy się Aleją Sław w kierunku Placu Artystów. W Alei Sław umieszczane są sukcesywnie popiersia ludzi kultury XX w. Znajdują się tutaj miedzy innymi popiersia: Marilyn Monroe, Zbigniewa Cybulskiego, Marka Grechuty, Salvadora Dali, Czesława Niemena czy Marka Hłaski. Na Placu Artystów w dość nietypowy sposób poznaliśmy legendę o powstaniu Kielc – legenda jest przedstawiona w postaci 6 tablic odlanych w brązie, ułożonych w kręgu wokół rzeźby dzika. Kolejne przystanki w naszym spacerze po Kielcach to: barokowy Pałac Biskupów Krakowskich (dziś Muzeum Narodowe) oraz Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP.

Z Kielc udaliśmy się do Nowej Słupi. Tutaj „Drogą Królewską” rozpoczęliśmy wspinaczkę na Święty Krzyż (Łysą Górę jeden z najwyższych szczytów Łysogór – 594 m.n.p.m.) – najważniejsze sanktuarium Polski Jagiellonów. Wejście nie było dla nas zbyt uciążliwe dzięki cieniom rzucanym przez drzewa Puszczy Jodłowej. Po dotarciu do celu obejrzeliśmy kościół i klasztor pobenedyktyński, kaplicę Oleśnickich z Relikwią Drzewa Krzyża Świętego i kryptami grobowymi. Na szczytach Łysej Góry występują charakterystyczne gołoborza utworzone w epoce plejstoceńskiej.

Ostatnim punktem wycieczki był najciekawszy zabytek archeologiczny Polski – Krzemionki Opatowskie. Główną atrakcją Krzemionek jest trasa turystyczna prezentująca oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze i zagłębienia poszybowe, składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Łączna długość trasy turystycznej wynosi 2 km, z czego prawie 500 m przebiega pod ziemią.

Wycieczka spełniła oczekiwania edukacyjne młodzieży i ich nauczycieli. Wyzwoliła w uczniach ciekawość świata, umożliwiła im spędzenie czasu razem poza murami szkoły. To był też dobry czas na budowanie przez nas nauczycieli dobrych relacji z młodzieżą i dlatego prawdopodobnie wycieczka zostanie powtórzona za rok!