Prelekcja o serze Salami Spomlek dla klas gastronomicznych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

W dniu 20 października 2023 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery „Talent i praca- to się opłaca” pani Anna Matysiak- nauczycielka przedmiotów gastronomicznych i doradca zawodowy zaprosiła do naszej szkoły przedstawicieli Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek w Radzyniu Podlaskim panią Monikę Grzeszczuk i pana Artura Fijałkowskiego oraz pana profesora dr hab. Krzysztofa Młynek z Uniwersytetu w Siedlcach, który przeprowadził dla uczniów klas gastronomicznych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim prelekcję pt. „Czynniki kształtujące cechy jakościowe serów dojrzewających wpływające na przydatność kulinarną i żywieniową. Ser Salami z Chojnic marka jakości”. Gości przywitała pani dyrektor szkoły dr Grażyna Dzida, podkreślając wagę współpracy pomiędzy szkołą,  a uczelnią oraz firmą przemysłu spożywczego Spomlek w podnoszenia kwalifikacji i nabywaniu wiedzy przez uczniów, zwłaszcza klas gastronomicznych. Następnie pan profesor wygłosił interesujący wykład na temat sera Salami, przybliżając uczniom proces produkcji sera, składniki odżywcze serów oraz ich przydatność kulinarną i żywieniową m.in. czas topienia, żujność, smakowitość, wartość odżywczą i dietetyczność surowca. Przedstawiciele firmy Spomlek opowiedzieli o projekcie promującym tradycyjny ser żółty Salami ze znakiem  „Jakość Tradycja” oraz nowej kampanii Serenady z hasłem „Przy produkcji tego Salami nie ucierpiał żaden osioł”. Poznaną wiedzę uczniowie mogli sprawdzić podczas degustacji Sera Salami z Chojnic oraz w trakcie krótkiego konkursu. Następnie zaproszeni goście opowiedzieli o swoich receptach na sukces zawodowy, zwracając uwagę na rolę rozwijania talentów i pasji, szukania autorytetów i naśladowanie ich oraz rozwijania się, co zgodne jest z hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery „Talent i praca – to się opłaca”. Na zakończenie spotkania przedstawiciele szkoły i firmy Spomlek  zadeklarowali dalszą współpracę i chęć udziału w kolejnych projektach edukacyjnych.