Powiatowy Dzień Matematyki 2017 w ZSP

Powiatowy Dzień Matematyki 2017 w ZSP„Matematyka jest delikatnym kwiatem,
który rośnie nie na każdej glebie i zakwita nie wiadomo kiedy i jak”

                                    Jean Fabre

W poniedziałek 13 marca 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbyły się obchody Powiatowego Dnia Matematyki 2017 w ZSP. Była to wspaniała okazja do podkreślenia ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor szkoły dr Grażyna Dzida. Powitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności zaproszonych gości tj. pracowników naukowych Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, pracowników naukowych Politechniki Lubelskiej, pracownika firmy Edukacja z TI oraz uczniów gimnazjów Powiatu Radzyńskiego i powiatów ościennych wraz z opiekunami.
Głównym celem Powiatowego Dnia Matematyki 2017 w ZSP było popularyzowanie matematyki i innowacyjnych metod stosowanych w tej dziedzinie, wzbudzanie zainteresowania matematyką, ukazanie jej zastosowania w innych dziedzinach oraz wzmacnianie i wyzwalanie motywacji do nauki.
Zarówno uczniowie gimnazjów jak i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych mieli okazję przekonać się, że matematyka nie jest nauką abstrakcyjną, służy do badania i opisywania rzeczywistości, a także, że matematyka potrafi być ciekawa. Umożliwili im to: dr Jerzy Żurawiecki i dr Anna Makarewicz z Politechniki Lubelskiej podczas wykładów zatytułowanych „Czy Achilles dogoni żółwia?” i „Jak matematyka pomaga chronić informacje” oraz mgr inż. Wojciech Rosa podczas warsztatów „Kostka Rubika” z Politechniki Lubelskiej.
Dr Tomasz Walczyński dr Piotr Kowalski z Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie zaprezentowali wykład z rachunku prawdopodobieństwa i zastosowania różnych średnich do wyznaczania wartości przeciętych badanej cechy oraz ogromną ciekawość wzbudzały zajęcia warsztatowe z „matmagii” czyli zastosowania matematyki w różnych zagadkach logicznych i sztuczkach magicznych. Podczas zajęć został zaprezentowany również robot MINDSTORMS LEGO, który sam poruszał się po wyznaczonym torze.
Cała uroczystość odbyła się pod patronatem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej i Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej. 

Dla uczniów, którzy chcieli zgłębiać tajniki matematyki z wykorzystaniem nowoczesnych metod bardzo cennym doświadczeniem okazały się warsztaty z kalkulatorami graficznymi prowadzone przez pana Andrzeja Wójtowicza pracownika firmy Edukacja z TI.
Podczas obchodów Powiatowego Dnia Matematyki 2017 w ZSP zaprezentowany został zbiór zadań z matematyki pod redakcja nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych: Elżbiety Kusyk, Bogdana Trościańczyka, Moniki Podniesińskiej, Sylwii Antoniuk, Pawła Iwańczuka, Anny Kocyły – Grabowskiej, Izabeli Łuczyńskiej i Mai Kostrzewy. Zbiór składa się z zadań maturalnych w formie minimatur z poszczególnych działów matematyki oraz krótkich zestawów maturalnych obejmujących cały zakres materiału.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wzięli udział w konkursie matematyczno – logicznym „Enigma”, a uczniowie gimnazjów w II etapie konkursu „Logika Młodego Matematyka”. Wyniki obu konkursów zostały ogłoszone podczas uroczystego zakończenia Powiatowego Dnia Matematyki 2017 w ZSP. Nagrody laureatom wręczyli osobiście Starosta Radzyński Lucjan Kotwica, wicestarosta Jan Gil oraz pani dyrektor szkoły dr Grażyna Dzida.
Zwycięzcy konkursu „Logika Młodego Matematyka”:
I miejsce: Łukasz Latoch, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Borkach
II miejsce: Jonasz Grudzień, Gimnazjum Nr 2 w Radzyniu Podlaskim
III miejsce: Erwin Szostak, Zespół Szkół im. Jana Pawła II – Gimnazjum w Ulanie – Majoracie

Wyróżnienia:
Julia Litwiniec, Gimnazjum Nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim
Adam Matysiak, Gimnazjum Nr 2 w Radzyniu Podlaskim
Patryk Grodzicki, Zespół Oświatowy w Kąkolewnicy Publiczne Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Łukasz Wasiluk, Zespół Oświatowy w Kąkolewnicy Publiczne Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Mikołaj Korólczyk, Zespół Szkół w Białce – Gimnazjum
Krzysztof Kalenik, Zespół Szkół w Białce – Gimnazjum
Maciej Grochowski, Zespół Szkół im. Jana Pawła II – Gimnazjum w Ulanie – Majoracie
Weronika Dzioba, Zespół Szkół im. Seweryna Czetwertyńskiego – Gimnazjum w Suchowoli
Sebastian Kula, Zespół Szkół im. Seweryna Czetwertyńskiego – Gimnazjum w Suchowoli
Olga Blicharz, Gimnazjum w Siemieniu
Maciej Cybulski, Zespół Szkół w Kocku – Gimnazjum

Zwycięzcy konkursu „Enigma” – uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim
I miejsce: Karol Biernacki –Technikum Informatyczne, klasa czwarta
II miejsce: Karol Wiszniewski – Technikum Budowlane, klasa pierwsza
III miejsce: Patrycja Sidorczuk – II Liceum Ogólnokształcące, profil politechniczny, klasa druga

Wyróżnienia:
Hubert Cybula – Technikum Mechaniczne, klasa czwarta
Grzegorz Siedlanowski – Technikum Budowlane, klasa czwarta
Damian Kołodziejczyk – Zasadnicza Szkoła Zawodowa klasa druga
Konrad Parać – Technikum Samochodowe, klasa druga
Arkadiusz Grochowski – Technikum Budowlane, klasa czwarta
Patrycja Kublicka – II Liceum Ogólnokształcące, profil politechniczny, klasa druga
Ewelina Kuć – II Liceum Ogólnokształcące, profil prawno – administracyjny, klasa druga
Zorganizowanie Powiatowego Dnia Matematyki 2017 w ZSP było możliwe dzięki sponsorom:
EUROSCHOOL SZKOŁA JĘZYKÓW OBCYCH GRUPA EUROSCHOOL – RADZYŃ PODLASKI
SKOK CHMIELEWSKIEGO RADZYŃ PODLASKI
BANK SPÓŁDZIELCZY W RADZYNIU PODLASKIM
GRYZLI BAR
SPÓŁDZIELNIA MLECZARNIA SPOMLEK
KSIĘGARNIA HERMES Marcin Krasucki
SIŁOWNIA FIT PARK RADZYŃ PODLASKI
KOFI & TI KAWIARNIA I HERBACIARNIA ARTYSTYCZNA
PŁYWALNIA AQUA MIŚ
POLSKI BUS SOUTER HOLDINGS POLAND – SP. Z O.O.
PUK PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH W RADZYNIU KOMUNALNYCH
ZAKŁAD ZŁOTNICZO JUBILERSKI Dariusz Niewęgłowski
PIZZERIA THE BEST W RADZYNIU PODLASKIM
GABINET KOSMETYCZNY MARLENA PRÓCHNICKA
SIŁOWNIA „GRYF” W RADZYNIU PODLASKIM
GFN GÓRNICZA FABRYKA NARZĘDZI SP. Z O.O. W RADZYNIU PODLASKIM
SIMENA SÓŁDZIELNIA ZAKŁAD PRACY CHRONIONEJ W RADZYNIU PODLASKIM
PREZES KLUBU LKS „ORLĘTA – SPOMLEK”
SALON FRYZJERSKI SYLWIA GRZYWACZ
„WOJZBUN” WOJCIECH SZKURŁAT
MARLENA MAŃKO KAIROS STUDIO FRYZJERSKIE
HIP – HOP MANNER E. S. KUSYK
GABINET KOSMETYCZNY RENATA CZECZKO
BIURO PODATKOWO – OBRACHUNKOWE LESŁAW GMUR
BORYCHOWSKI ANDRZEJ NIEWĘGŁOWSKI JANUSZ USŁUGI TRANSPORTOWE
TOMASZ ŁUCZYŃSKI POŚREDNICTWO UBEZPIECZENIOWE
„MOBI – COM” WACHNIK PAWEŁ
WYDAWNICTWO PEDAGOGICZNE OPERON
MAGDA I PIOTR KUBACZYŃSCY
IGA BOTWINA

mt_gallery:Sponsorzy
Dzięki Państwu mogliśmy zrealizować to wydarzenie edukacyjne ważne dla uczniów i nauczycieli piętnastu gimnazjów Powiatu Radzyńskiego i powiatów ościennych.
Wszystkim Uczestnikom, Dyrekcji szkół, Nauczycielom oraz Sponsorom składamy podziękowanie za wkład pracy na rzecz rozwoju i promocji edukacji matematycznej w naszym regionie.
Z wyrazami uznania: Dyrekcja i nauczyciele matematyki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w  Radzyniu Podlaskim.
GALERIA ZDJĘĆ 1

GALERIA ZDJĘĆ 2

Więcej kliknij tutaj