Pielgrzymka Rodziny Szkół Im. Jana Pawła II

ImageDo pierwszego ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli szkół im. Jana Pawła II doszło 20 XI 1998 w Radomiu z inicjatywy jednego z rodziców i dyrektora II Publicznej Szkoły Podstawowej nr 41, zaraz po przyjęciu patronatu Papieża – Polaka.  W tym roku, 6 X 2010, uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na polach jasnogórskich już po raz dziesiąty. Przyjechali reprezentanci przedszkoli, 193 gimnazjów, 164 szkół podstawowych, 113 zespołów szkół, 12 liceów, 2 szkół wyższych i 2 szkół z Wilna. W rzeczywistości w uroczystościach uczetniczyło ponad 20 tysięcy uczniów. Tegoroczne spotkanie upływało pod znakiem apieskiego krzyża, niesionego przez Jana Pawła II w czasie jego ostatniej, wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Sprzyjało to modlitwom o Jego rychłą beatyfikację.

 

Na uroczystej Mszy Św., Bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz szkół im. Jana Pawła II, wzywał młodych do odkrywania miłości na Krzyżu. Apelował także o realizowanie w życiu trzech zasad proponowanych przez Jana Pawła II: szukania Jezusa, kochania Go i dawania o Nim świadectwa.
"Jan Paweł II chciał, aby młodzi ludzie mieli zawsze wzrok skierowany na Jezusa Chrystusa, ale także na tajemnicę krzyża. Patrzymy na ten krzyż, ten na ołtarzu. Ojciec Św. miał go w swoich dłoniach w ostatnich godzinach swojego życia. Ten krzyz przypomina odwieczną wielką miłość Chrystusa do człowieka". Przypomniał też, że życie bez Chrystusa to jedno, wielkie złudzenie:

"Największa iluzja, źródło największego nieszczęścia to złudzenie, że przeżyje się życie obywając się bez Boga, że osiągnie się wolność wykluczając prawdy moralne i osobistą odpowiedzialność".
Odczytany został również list wystosowany do papieża Benedykta XVI przez uczestników X Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, w którym kolejny raz wypowiedzieli słowa aktu Zawierzenia Jasnogórskiej Maryji. Jako wotum wdzięczności ucznowie i wychowawcy złożyli kielich liturgiczny ozdobiony postaciami: Jana Pawła II, Karoliny Kózkówny, Stanisława Kostki i św. Królowej Jadwigi.  Bardzo ważnym momentem była adoracja KRZYŻA. Jedna z organizatorek, Małgorzata Gumińska stwierdziła: "Bardzo się cieszymy, że udało się nam przywieść ten krzyż tutaj. Nastały takie czasy, że musimy świadczyć w co wierzymy i jakie wyznajemy wartości"

Na pamiątkę, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek z wizerunkiem Jana Pawła II i krzyżem oraz obrazek przedstawiający Papieża z Polski trzymającego krzyż.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych reprezentowała 17-osobowa grupa uczniów i trzech opiekunów: Wicedyrektor mgr inż. Wiesław Korólczyk,  mgr Bożena Kotowska i mgr Halina Rynn. Towarzyszył nam także bardzo wesoły kierowca – pan Andrzej.  Do Częstochowy pojechaliśmy 5 października, więc dzień wcześniej, aby właściwie przygotować się do obchodów jasnogórskiej pielgrzymki. Po zakwaterowaniu, posileniu się i krótkim odpoczynku mieliśmy okazję przejść po murach klasztornych, a nastepnie we własnym zakresie pozwiedzać Częstochowę. Oczywiście udaliśmy się potem na Apel Jasnogórski, by z otwartym sercem przystąpić do wspólnoty zjednoczonej osobą wspólnego patrona. Czas spędzony wspólnie z kolegami i koleżankami, również wcześniej nieznanymi, zarówno w busie, miejscu zakwaterowania czy też na modlitwie, służył naszej integracji, co jak sądzę, powiodło się doskonale. Mielismy także okazję poznania naszych opiekunów z "innej strony"- bardziej prywatnej. Okazało się, że znależliśmy wspólny- wesoły język…

Zadowolenie z uczestnictwa w pielgrzymce chętnie wyrażają wybrani przedstawiciele naszej szkoły:

"Myślę, że pielgrzymka, w której uczestniczyłem, była bardzo interesująca, integracyjna, a za razem "'pożyteczna". Czas w Częstochowie spędzilismy bardzo sympatycznie. Najbardziej podobało mi sie to, że panowała taka rodzinna atmosfera i była zgrana ekipa, chociaż niektórych wczesniej nie znałem. Najlepsze, co wspominam po wyjeżdzie to to, że mogłem poznać tak bardzo miłe, ładne i sympatyczne koleżanki, i myślę, ze nasza znajomość pozostanie na dłużej:) Myślę, że gdybym znów miał szanse wziąść udział w takiej uroczystości, to chętnie bym skorzystał."MICHAŁ, 2a

 

"Pielgrzymkę wspominam bardzo dobrze, bo było naprawdę fajnie. Największe wrażenie wywarła na mnie ilość ludzi- wygladało to bardzo pięknie. Gdybym mogła, chciałabym jeszcze kiedyś pojechać na taka pielgrzymkę, bo można poznać wielu nowych ludzi i zawrzeć bliższe znajomości. Cieszę sie bardzo z tego, że mogłam uczestniczyć w takiej uroczystości". – KINGA, 2lp

"Wyjazd do Częstochowy bardzo mi się podobał. Podróż była długa, ale przyjemna. Zwiedzanie Jasnej Góry stanowiło dla mnie coś wyjątkowego. Na placu było mnóstwo ludzi, co wzbudziło we mnie pewnego rodzaju zachwyt. Czas tej pielgrzymki nie został zmarnowany. Czuję, że ona coś we mnie zmieniła."ANIA, 2lcg

"Pielgrzymkę wspominam bardzo dobrze. Była bardzo miła atmosfera. Najbardziej podobały mi się uroczystości na wałach. Jeśli tylko byłaby taka możliwość, chętnie pojechałbym jeszcze raz"BARTEK, 2ti

Z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że pielgrzymka dostarczyła nam niezapomianych przeżyć. Dała nam szansę na poszerzenie naszej duchowości, a także poznanie nowych, naprawdę wartościwych ludzi. Z pewnością wszyscy długo jej nie zapomną.

mt_gallery:Pielgrzymka Rodziny Szkół Im. Jana Pawła II 

Więcej kliknij tutaj