NIEZWYKŁA LEKCJA LICEALISTÓW Z ZSP W SĄDZIE OKRĘGOWYM W SIEDLCACH

W dniu 27 lutego 2023 roku uczniowie klas o profilu prawno-administracyjnym Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim uczestniczyli w wycieczce do Sądu Okręgowego w Siedlcach. Sędzia Marek Manowiec w niezwykle zajmujący sposób przedstawił młodzieży tajniki pracy sędziów, adwokatów i prokuratorów. Przybliżył też zasady i reguły procesowe związane z prowadzeniem spraw karnych, wskazał rodzaje przestępstw oraz sposób ich rozpoznawania przez różne rodzaje sądów. Na teorii się jednak nie skończyło. Uczniowie mogli wziąć udział w prawdziwej rozprawie sądowej. Wysłuchali aktu oskarżenia, wyjaśnień oskarżonego oraz zeznań świadków. Bacznie obserwowali to, co dzieje się na sali. Wizyta w Sądzie Okręgowym w Siedlcach była dla uczniów niezwykłą lekcją, a może nawet inspiracją do wyboru przyszłego zawodu.