Młodzież z naszej szkoły upamiętni getto w Radzyniu Podlaskim

Spacer pamięciUpamiętnienie getta w Radzyniu Podlaskim jest końcowym działaniem realizowanego w naszej szkole projektu „Pamięć dla Przyszłości”. Do tej uroczystości grupa projektowa składająca się z 8 uczennic z klasy 1 la – Dominiki Dąbrowskiej, Weroniki Gołębiowskiej, Dominiki Grelik, Olgi Gruchoły, Karoliny Jurkowskiej, Gabrieli Niewęgłowskiej, Weroniki Ossowskiej oraz Sylwii Rogali, pod kierunkiem dr Agnieszki Gątarczyk i p. Teresy Filipiuk, przygotowywała się od 15 marca 2016 r. W tym czasie grupa podjęła szereg działań związanych z popularyzacją wiedzy o społeczności żydowskiej w Radzyniu Podlaskim przed wojną i w czasie jej trwania. Dokonania grupy można obserwować na fanpage’u
Upamiętnienie getta w Radzyniu odbędzie się 19 kwietnia 2016 r., który jest jednocześnie dniem 73 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim oraz Dniem Pamięci o Holocauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości..  
Tego dnia o godz. 11.00 młodzież naszej szkoły wyruszy na „SPACER PAMIĘCI” granicami radzyńskiego getta. Nasz Spacer chodnikami ul. Dąbrowskiego, Pocztowej, Armii Krajowej i Jana Pawła II, rozpocznie się i zakończy na Placu Wolności. Młodzież do ubrań przypnie, wykonane przez siebie, papierowe żonkile – symbol powstania. Żonkile te będą również rozdawane mieszkańcom, by zwrócić ich uwagę na fakt istnienia getta w Radzyniu, na miejsce, w którym istniało oraz na to, że jego mieszkańcy w większości zginęli w obozach zagłady. Przy pomniku-obelisku poświęconym ofiarom Holocaustu z lat 1939 – 1945, przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ul. Jana Pawła II zostaną złożone kwiaty oraz odbędzie się krótki program literacko-historyczny.
Nasz Spacer ma zwrócić uwagę mieszkańców na to, że Przeszłość jest istotnym elementem naszej tożsamości i jest ważna dla budowania Przyszłości. W Przeszłości była obok nas inna kulturowo i religijnie społeczność, po której, w wyniku Holocaustu, zostały tylko ślady w postaci kamiennych pomników. Chcemy, by te ślady były rozpoznawalne i na trwałe wpisały się w świadomość społeczną Radzynian. 

Image 

 „Pamięć dla Przyszłości” w tym kontekście, to Pamięć o Zagładzie, która zmieniła obraz naszego miasta. Powinniśmy pamiętać, że Przyszłość zależy od nas i od naszych postaw wobec różnych zjawisk współczesnych. A nadrzędnym celem wciąż niezmiennie pozostaje poszanowanie godności każdego człowieka i jego prawo do życia.
Z tej okazji na to wydarzenie grupa projektowa przygotowała specjalny plakat i ma nadzieję, że do Spaceru dołączą mieszkańcy naszego miasta oraz młodzież z innych szkół.
Projekt edukacyjny „Pamięć dla Przyszłości” realizowany w naszej szkole został przygotowany przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Muzeum Historii „Żydów Polskich POLIN.

ImageImage 

Więcej kliknij tutaj