Młodzi Mistrzowie z ZSP

Mistrzowie z ZSPMłodzi mechanicy Damian Siwek (2ts) i Kamil Hryć (3ts) z  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim  zdobyli mistrzostwo w IV Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników 2015.  Impreza ta odbyła się podczas Motor Show 2015 organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz V8 Team. Partnerem honorowym projektu i prowadzącym był Włodzimierz Zientarski.  Puchary, nagrody oraz dyplomy najlepszym mechanikom wręczyli między innymi Maciej Banaszak, Poseł na Sejm RP oraz Przemysław Trawa, Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich,  a były one imponujące. Wszyscy uczestnicy otrzymali kombinezony Mobil1, mistrzowie zaś puchar mistrzostw, zaproszenie na przejazd autem rajdowym, zaproszenie na trening techniki jazdy samochodem osobowym, telefony komórkowe wysokiej klasy, zestawy narzędzi oraz upominki od każdego ze sponsorów mistrzostw. Zwycięzcy turnieju wiedzy samochodowej – zestaw narzędzi i przyrządów do diagnostyki i naprawy samochodów. Nagrodzona została także nasza szkoła, dostała bowiem voucher na szkolenie dla uczniów z programowania czujników TPMS, oraz Program AutoData – bazę danych technicznych o samochodach osobowych a także inne pomoce dydaktyczne.  Uczniowie, jak sami twierdzą, przygotowani zostali do tych konkursów w trakcie zajęć obowiązkowych teoretycznych trwających przez cały okres kształcenia, ale także na zajęciach dodatkowych. Za przygotowanie teoretyczne odpowiedzialni byli mgr inż. Wojciech Mackiewicz i mgr inż. Mariusz Antol. Do zadań praktycznych, przygotował uczniów mgr inż. Paweł Leszak, młody nauczyciel ale doświadczony mechanik, który swoje umiejętności zdobywał w renomowanym serwisie samochodowym.

 {youtube}i6DmBZO9Nk0{/youtube}

Mistrzowie z ZSPMistrzowie z ZSPMistrzowie z ZSP 

10 kwietnia w Poznaniu odbył się finał mistrzostw, poprzedzony eliminacjami, które polegały na rozwiązaniu testu internetowego przygotowanego przez specjalistów Exxon Mobil  – Partnera Merytorycznego Mistrzostw. Już wtedy uczniowie technikum osiągnęli niemały sukces, ponieważ  spośród 500 dwuosobowych drużyn z całej Polski, znaleźli się w 30 najlepszych, kwalifikując się tym samym do finału Mistrzostw. Oprócz Mistrzów, Są to: Marek Kowalik (3ts) i Bartek Kowalczyk (3ts) zajęli 13 miejsce
w finale oraz Rafał Bobruk (2ts) i Adam Kawka (2ts) – 24 miejsce w finale  –  uczniowie technikum pojazdów samochodowych.  Nie są to przypadkowi uczniowie, albowiem zostali oni wyłonieni podczas szkolnego konkursu Młody Mechanik przygotowanego przez nauczycieli przedmiotów zawodowych: mgr inż. Wojciecha Mackiewicza i mgr inż. Mariusza Antola.
Finał Mistrzostw składał się z dwóch części. Pierwszą częścią zmagań młodych mechaników był test teoretyczny składający się z 30 pytań obejmujących zagadnienia z mechaniki, mechatroniki, elektryki
i elektroniki samochodowej. Druga część to konkurencje praktyczne przygotowane przez Akademię Praktycznych Umiejętności, drugiego obok producenta olejów Mobil Partnera Merytorycznego Mistrzostw.
30 drużyn zostało podzielonych na 6 grup. Każdą z nich zajmował się opiekun przydzielony przez organizatora. Uczniowie zmagali się z zadaniami na 6 stoiskach przygotowanych przez sponsorów: Akademia Praktycznych Umiejętności, Precyzja, Wimad, Premio, Neo Tools, Akademia Rozwoju Goodyear.
W obrębie tych stanowisk znalazły się m.in. takie zadania praktyczne, jakie wykonuje mechanik podczas codziennej pracy w serwisie:
1. Ustawienie geometrii układu jezdnego oraz ustawienie kierownicy na wprost na modelu samochodu ciężarowego.
2. Pomiar geometrii układu jezdnego oraz regulacja zbieżności połówkowej w samochodzie osobowym.
3. Demontaż i montaż ciężarków oraz wyważenie felgi stalowej.
4. Zaprogramowanie czujników ciśnienia kół TPMS.
5. Wyważanie koła z felgą aluminiową, optymalizacja.
6. Demontaż i montaż opony niskoprofilowej z czujnikiem TPMS na felgę aluminiową .
7. Diagnostyka czujnika temperatury i wyznaczenie charakterystyki napięciowej.
8. Pomiar bicia tarczy hamulcowej na modelu.
9. Montaż elastycznego paska wieloklinowego typu Stretch Fit.
10. Demontaż oraz montaż wałków rozrządu z głowicy silnika.

 Mistrzowie z ZSPMistrzowie z ZSPMistrzowie z ZSP

Sędziowie na pierwszym miejscu oceniali precyzję i poprawność wykonania zadań, jednak przy każdym działaniu mierzono także czas. Przy bardzo wymagających kryteriach oceniania emocje były spore, zwłaszcza że konkurowaliśmy z uczniami szkół typowo samochodowych. Dodam, że nasz Zespół Szkół ma tylko dwa oddziały samochodowe: technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
Zwycięzca Mistrzostw, Kamil Hryć analizując swój sukces, twierdzi:  jadąc na finał mistrzostw byłem przekonany, że zajmiemy czołowe miejsca,  choć nie marzyłem o podium. Jednak już po kilku konkurencjach praktycznych utwierdziłem się w przekonaniu, że wygrana jest w zasięgu ręki. Już teraz mam pewność, że jakość kształcenia teoretycznego i praktycznego jest w naszej szkole na wysokim poziomie.  Równocześnie odbył się finał 21 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej, na którym sukces odniósł uczeń Zasadniczej Szkoły Zawodowej – Karol Gauda,  zajmując drugie miejsce. W turnieju wzięło udział 280 uczniów z 58 szkół zawodowych i technicznych z całej Polski.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie 3 klasy technikum samochodowego w składzie: Daniel Goławski, Mateusz Kowalczyk, Łukasz Leszak, oraz 3 klasy zasadniczej szkoły zawodowej: Karol Gauda, Wojciech Kap i Bartłomiej Strojek. Uczniowie ci zostali zakwalifikowani na podstawie wyników I etapu, wewnątrzszkolnego konkursu „ Poznaj samochód”, który przeprowadził mgr inż. Wojciech Mackiewicz. II i III etap odbyły się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich a prowadzony był przez Jakuba Bielaka – redaktora TVN Turbo.  Do etapu trzeciego (zadania praktyczne) zakwalifikowali się uczniowie z największą liczbą punktów uzyskanych w teście pisemnym (etap II). Szczególnie cieszy nas sukces uczniów szkoły zawodowej: podium Karola Gaudy – który „przegrał” I miejsce zaledwie o 0,03 punktu, 15 miejsce Bartłomieja Strojka i 32 miejsce Wojciecha Kap. W rankingu szkół, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II uplasował się na 14 pozycji.  
Zadowolony i dumny z wyniku Karol Gauda wspomina udział w turnieju jako ogromny stres wynikający jedynie z rangi i ogólnopolskiej skali tego konkursu. Zadania teoretyczne i praktyczne nie sprawiły mu problemu, gdyż korzystał z wiedzy i umiejętności zdobytych na zajęciach w szkole.
Uczestnicy oprócz sprawdzenia swoich możliwości mieli okazję poznać znanych i lubianych redaktorów programów motoryzacyjnych. Spotkali się z Włodzimierzem Zientarskim, Jakubem Bielakiem, Adamem Klimkiem, Emilem Rau, ale również Jakubem Przegońskim – motocyklistą rajdowym, reprezentantem Polski w rajdach enduro, członka Orlen Team. W przerwie między etapami chłopcy podziwiali także ekspozycje motoryzacyjne. Największe emocje wzbudzały najnowocześniejsze modele aut wyścigowych, luksusowych, sportowych, i terenowych a także motocykli.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i czekamy na dalsze sukcesy.

Mistrzowie z ZSP

 {youtube}KIutObxzLxE{/youtube}

 

GALERIA ZDJĘĆ (Autor Wojciech Kap WJTK Design )

Więcej kliknij tutaj