Młode Orły Temidy

Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przyczyniło się do przybliżenia kruczków prawnych uczniom II Liceum Ogólnokształcącego.

W dniu 21 marca 2023 r uczniowie klasy 1 II Liceum Ogólnokształcącego o profilu administracyjno-prawnym wzięli udział w praktycznej lekcji prawa. Młodzież uczestniczyła w praktycznych zajęciach z zakresu prawa w Sadzie Rejonowym w Siedlcach. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Sędzia Sądu Rejonowego w Siedlcach Pani Monika Jaszczuk-Orzyłowska- Przewodnicząca Wydziału Cywilnego. Z niezwykłą charyzmą i energią opowiedziała młodym adeptom prawa o trójpodziale władzy, podziale struktury sądownictwa oraz w sposób bardzo praktyczny i rzeczowy omówiła zagadnienia, którymi zajmuje się wydział sądu cywilnego. Uczniowie mogli nie tylko zasiąść za stołem sędziowskim ale i mieli możliwość założenia stroju sędziego, prokuratora i adwokata. Poczuli atmosferę sali sądowej, zasiedli również na ławie oskarżonych oraz zwiedzili areszt, w którem osadzeni oczekują na rozprawę.

W Siedlcach uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Diecezjalnego, w którym pani kustosz w sposób bardzo przystępny opowiedziała o zbiorach muzeum zwracając szczególną uwagę na obrazy, które zdobią ściany budynku. Zwróciła uwagę na symbolikę oraz technikę malarstwa. Po pobycie w muzeum uczniowie przeszli do kina na polski film Jerzego  Skolimowskiego „IO”. Film został nominowany do nagrody Oskara, jako zagraniczny film pełnometrażowy. Ostatecznie nagrody nie uzyskał, ale młodzież mogła sama ocenić walory filmu.