Kelner z klasą 2017

ImageW dniu 28 lutego w Łukowie odbył sięKonkurs "Kelner z klasą 2017" zorganizowany przez Zespół Szkół Nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie oraz Stowarzyszenie Kelnerów Polskich. W rywalizacji brało udział 5 szkół, a Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim reprezentowali:
Karol Łuba i  Bartłomiej Lubczuk uczniowie kl.3 w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Michał Sznura z kl.2 w zawodzie technik hotelarstwa, opiekunami były nauczycielki przedmiotów gastronomicznych panie: Elżbieta Stasiowska, Agnieszka Śledź i Anna Matejek. Pierwszą konkurencją była próba zręcznościowa na czas i polegała na slalomie z filiżanką herbaty. Następnym etapem konkursu było nakrycie stołu dla dwóch gości zgodnie z menu.

Trzecią konkurencją był serwis francuski dania zasadniczego, czyli serwowanie przez kelnera potrawy z półmiska na talerz konsumenta. Należy podkreślić, że jest to rodzaj obsługi konsumenta wymagający dużych zdolności kelnerskich.
W przerwie przed finałem odbył się pokaz kelnerski- flambirowanie owoców, czyli bardzo efektowne przygotowywanie i podawanie płonących deserów.  Bartłomiej Lubczuk na ochotnika zaprezentował swoje umiejętności w tym zakresie. Konkurencją finałową było serwowanie wina czerwonego dla grupy gości.
Konkurs miał na celu wybranie najlepszych młodych kelnerów w regionie, dlatego tym bardziej nam miło, że w tym gronie znalazł się uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim- Karol Łuba, który zajął III miejsce.
Nauka zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych w naszej szkole daje możliwość rozwijania talentów kulinarnych, czego dowodem są liczne nagrody w praktycznych konkursach gastronomicznych, ale także pozwala zdobyć kwalifikacje z zakresu obsługi konsumenta, co pokazał Karol Łuba. Uczniowie Gastronomii ZSP w Radzyniu Podlaskim mogą w trakcie nauki kształtować umiejętności baristy, kelnera, barmana oraz rozwijać dodatkowe zdolności jak carving czy florystyka. Jak widać technik żywienia i usług gastronomicznych jest przyszłościowym zawodem dającym duże możliwości pracy na różnych stanowiskach i nie ogranicza się tylko do gotowania na kuchni.

mt_gallery:Kelner z klasą 2017 

Więcej zdjęć na stronie https://www.facebook.com/gastronomiaZSPwRadzyniu/

Więcej kliknij tutaj